Wpis z mikrobloga

Mirki #pomocy . Mój ojciec i brat wdepnęli w jakieś dziwne gunwo i jest mała #afera w rodzinie. Otóż do domu trafiły rachunki za telefony o łącznej wysokości prawie 2k cbl. Co się okazało? Wg bilingów obaj wysyłali SMSy na numer 92586, który wg tego znalazłem w internecie kosztuje brutto 30 cbl z hakiem. Problem jest tylko taki, że żaden z nich nic takiego nie wysyłał, a wg bilingów wyglądało to jakby SMSy były wysyłane z ich telefonu (w pewnym momencie wg bilingu te wiadomości były wysyłane co 15 sekund). Ludzie z Play (telefon ojca) powiedzieli, że ich technicy sprawdzą jakim cudem do tego doszło (Play ma tutaj konto?). Ludzie z @orange_polska (to ich oficjalne konto?) generalnie olali sprawę. Numer już jest zablokowany, ale są dwa zajebiście ważne pytania:
1. Jakim cudem mogło dojść do takiego samoistnego wysyłania SMSów?
2. Czy można ustalić czy przypadkiem nie podchodzi pod jakiś przekręt i możliwość złożenia sprawy na pieniądze, żeby odzyskać pieniądze? Wg tej listy numer należy do Teleaudio DWA. Z tego co na szybko przejrzałem jest to firma dostarczająca usługi płatnych SMSów. W poniedziałek dzwonię do nich, żeby spróbować dowiedzieć się komu obecnie służy ten numer.

#pytaniedoeksperta #wykopefekt ##!$%@? #januszebiznesu
  • 19
@mirkometr: Jeżeli faktycznie zostanie znaleziona taka aplikacja, to kwalifikuje się to pod przekręt? Co innego dać same uprawnienia do wysyłania SMSów, a co innego bez wyraźnego komunikatu wysyłać je pod płatne numery.
@bigben93: Android jak już raz da uprawnienie, to apka może zrobić z nim, co chce. Jeśli apka się o coś pyta, to z grzeczności, a nie dlatego, że musi. Jeśli dobrze pamiętam ze starego fona z CyanogenModem - tam się zdaje się dało zablokować konkretne uprawnienia, ale tu już rootowanie wchodzi w grę.
@bigben93: to, że nie miał roota nic nie znaczy. Uprawnienia do SMS są normalnie dostępne. A nie wszystkie aplikacje w google play są bezpieczne. Trzeba, jak ze wszystkim... myśleć.
@mateusza: @fstab: @mirkometr: @Klofta: @Mankovich: Zacząłem szukać informacji o tej firmie. Okazało się, że wcześniej nazywali się po prostu Teleaudio, ale jak zrobiło się zbyt wiele smrodu, to firma została przemianowana na Teleaudio DWA. Po strzępkach informacji w internecie nasuwa się wniosek, że to kolejna z tych firm pokroju Lex Superior. Z premedytacja łamie prawo i naciąga ludzi, ale jakoś magicznym sposobem żadne organy w państwie nie
@fstab:

dlatego najlepiej mieć coś typu Virgin mobile - płacisz 29 zł i masz nielimitowane rozmowy, smsy i 5GB internetu i 29zł nie przekroczysz.

Amen - w dzisiejszych czasach to jedyne pewne rozwiązanie.

nie wszystkie aplikacje w google play są bezpieczne. Trzeba, jak ze wszystkim... myśleć.

Tu się jednak nie zgodzę - model uprawnień Google jest tak zagmatwany i ogólny, że choćbyś całkiem ogarniał temat i tak możesz "wdepnąć".

@bigben93 :