Wpis z mikrobloga

Lipoliza zaczyna się, po jakimś czasie po osiągnięciu 55-75% HRMax(wiem, że to nie jedyny przedział, ale pomińmy to na razie). Czy ma to związek z samą wzmożoną pracą serca czy po prostu zakłada się, że u zdrowego człowieka wysiłek doprowadzający do takiego pulsu będzie aktywował procesy produkcji ATP wykorzystujące kwasy tłuszczowe? Do czego zmierzam - czy jeżeli osoba X ma HR max na poziomie 200, jest zdrowa, ale przy niewielkim już wysiłku(pomimo pewnego stopnia wytrenowania) puls podnosi się do 110-120 bpm, to czy oznacza to, że praktycznie cały czas chudnie?

#biochemia #fizjologia #medycyna #kichiochpyta
  • 8
Zdaje mi sie, ze podany przedzial HR oznacza moment w ktorym najintensywniej zachodza przemiany tlenowe - najszybciej palisz kolejne stopnie zapasow energetycznych = najszybciej dochodzisz do etapu spalania tluszczu
@Graf:

HR max na poziomie 200, jest zdrowa, ale przy niewielkim już wysiłku(pomimo pewnego stopnia wytrenowania) puls podnosi się do 110-120 bpm


Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi w tym fragmencie.
Ogolnie nie, bo puls nie jest jedynym czynnikiem decydujacym o chudnieciu.
@Vitru: Już tłumaczę. Osoba X ma HRMax = 200 BPM. Jest zdrowa, trenuje, ma formę i może przebiec spore dystanse, ale pomimo tego puls ma dosyć wysoki. Na tyle wysoki, że przy zwykłych codziennych czynnościach skacze do poziomu 110-120 BPM. No i teraz padło pytanie - czy znaczy to, że wchodząc w ten "magiczny" przedział HR gdzie zachodzi lipoliza tłuszcz faktycznie jest "spalany" czy jednak niezbędna wciąż jest wzmożona praca mięśni?
@Graf: Bedzie spalany ale w podobnej ilosci co u osoby z hr 80 przy tych samych czynnosciach. To nie bedzie jakies perpetum mobile.
PS. ja mam puls spoczynkowy kolo 90-100 a zeby nie tyc musze cwiczyc ;)
@Vitru: No właśnie tak się zastanawiałem czy wyższy puls nie będzie oznaczał konieczności wbicia na 150-170 bpm na treningu. Nie spodziewałem się perpetum mobile, ale po prostu może by się okazało, że zamiast dresu i biegania można po prostu na luzie połazić po lesie. Chociaż w sumie tak na 100 % można by tę tajemnicę rozwikłać jakby zrobić mały eksperyment. Wiesz może czy coś jakieś testy które po próbce krwi podadzą