Wpis z mikrobloga

Zarobiłem w UK w zeszły tydzień 453 funty.
Na payslipie widzę, że wzięli mi 35 funtów za Insurance (chyba dobrze? ), ale powie mi ktoś czemu wzięli mi aż 48 funtów taxu?

Jestem na kodzie podatkowym 1100L W1. Jeszcze nie mam Nin-u ale wizytę mam na 19 kwietnia. Może to przez to? Ale w tamtym roku jak pracowałem to mi w ogóle nie pobierali taxu, tylko insurance. Wyjaśni mi ktoś czy wszystko jest w porządku i czy ten podatek został mi ściągnięty słusznie?

#uk #pracbaza #emigracja #zarobki #praca
  • 20
@Camarde: A jak wytłumaczysz to, że za pierwszy tydzień dostałem wypłatę 144 funty i nie ściągnęli ode mnie ani Insurancu, ani taxu? Czemu więc za drugi tydzień mi ściągnęli?
@Temateusz: powód jest prawdopodobnie taki sam jak u mnie. Tzn założyli że będziesz teraz tyle zarabiał do końca roku podatkowego, więc od razu pobierają Ci podatek
@yazir: Też tak właśnie myślałem.

A jeśli chodzi o zwrot podatku to mogę się o niego ubiegać w przypadku gdy nie podejmę już pracy do końca tego roku podatkowego? Bo za miesiąc zamierzam wracać do Polski i przez najbliższy rok na pewno nie przyjadę do UK. Orientujesz się może ile się czeka na taki zwrot podatku?
@Temateusz: jak zarobiłeś 144 F - to poniżej tygodniowego minimum ( jakieś 165) - nie zabierają ci nic. Jak zarobisz powyżej tygodniowego minimum, to zgodnie z PAYE zabierają C 12% na NI. W momencie kiedy w kalkulatorze im wyjdzie, że Twoje średnie roczne zarobki przekroczą 11000 funtów pobierają Ci 20% podatku. Z reguły - jak zarobisz powyżej ok. 220 tygodniowo zapłacisz podatek ( 20% z tego co powyżej 220 funtów). liczby
@lsh:

Z pierwszą częścią się zgodzę, bo w pierwszym tygodniu zarobiłem 144 funty i nie pobrali mi ani taxu, ani NI.

Ale skąd wziąłeś to 12% na NI? Bo mi pobrali 35,79 funtów na Ni, a zarobiłem 453,24 funty. To jest około 8 procent.
@Temateusz: 12% wynosi składka na NI. kwota wolna, czy jak ją tam zwał to ok 160 funtów. czyli pobrali Ci 12% z 293 czyli ok. 35 funtów. wszystko się zgadza. wybacz ale nie chce mi się liczyć co do pensa :P