Wpis z mikrobloga

Mirki mam do was pytanie/zadanie. Otóż ten komentarz zmotywował mnie do obliczenia przyspieszenia hamującego zakładając, że winda na 10 metrze swojego spadku jechała 20 m/s i wyhamowała z tej prędkości do 0. Wziąłem więc dwa wzory s = v0 * t - [a * t^2] / 2 i v = v0 - at aby wyliczyć brakujące a i t ale w wyniku przekształceń wyszedł mi ujemny czas :D. W związku z tym mam pytanie. Pomyliłem się w przekształceniach czy złe wzory użyłem? Oto fragment komentarza, który miałem opublikować ale z racji ujemnego czasu nie zrobiłem tego.

Przyspieszenie(hamowanie) obliczymy ze wzoru na drogę w ruchu jednostajnie opóźnionym


s = v0 * t - [a * t^2] / 2


a = 2(v0 * t - s) / t^2 .

Do pełni szczęścia oprócz przyspieszenia brakuje nam czasu w jakim winda wyhamuje. Czas t wyliczymy korzystając z poprzedniej zależności >oraz wzoru v = v0 - at


czyli

0 = 72 - a * t = 72 - 2(v0 * t - s) / t^2 *t (mnożenie przez t usunie nam kwadrat w mianowniku)


0 = 72 - 2(v0 *t - s) / t ( mnożąc przez czas równanie pozbywamy się kłopotliwego t z mianownika)


0= 72t - 2 * v0 * t - 2s


2s= 72t - 2v0 * t (mając taką postać wzoru możemy podstawić za s 5m i v0 20 m/s)


10 = 72t - 144t

#fizyka #mechanika #zadanie #kiciochpyta
  • 7
@M4rv1n: Hint kompletnie nieprzydatny, poniewaz to rownanie uwzglednia dwie niewiadome (a i t).

@5th: W Resnicku w odpowiednim dziale byla taka tabelka (slabo ja widze, ostatni raz widzialem ja na pierwszym roku) z paroma wzorami dla ruchu jednostajnie przyspieszonego, rozpatrzone wszystkie (chyba 5) kombinacje, gdzie mamy dane trzy wielkosci i szukamy czwartej, pomijajac piata. W naszym wypadku dane mamy:

- szybkosc poczatkowa v0,

- koncowa v1,

- droge s.

Szukamy