Wpis z mikrobloga

Obiecałem, że się podzielę przepisem na chleb i słowa dotrzymuję.

EMIGRACYJNY CHLEB czyli prosty chleb pszenno-żytni na drożdżach.

TUTAJ link do wykopaliska. Artykuł z przepisem, małymi poradami i nawet zdjęcia są. Co prawda zdjęcia robione telefonem ale swoją rolę spełniają.

Naprawdę warto zacząć swoją przygodę z pieczeniem chleba. Daje to dużo satysfakcji i frajdy. Ja lubię babrać się w cieście ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Po za tym, zawsze wiecie co w tym chlebie jest. No może po za mąką, bo z nią to różnie bywa. Jeśli macie dostęp do mąki od znajomego młynarza, bądź ziarno od rolnika, który nie leje w nie randapu, to mogę wam tylko zazdrościć.

Jak wam się uda upiec, to koniecznie dajcie znać. Jestem ciekaw jak wam pójdzie.

Wołam @dyniel bo pewnie cię to zainteresuje.

Wołam też @uhu8 @Nobody @van_troff bo byliście zainteresowani.

#postmanstories #pieczzwykopem #gotujzwykopem #chlebdomowy
OldPostman - Obiecałem, że się podzielę przepisem na chleb i słowa dotrzymuję. 

EM...

źródło: comment_eXyM34MyfMH5qXZ91emoxbKbKi9vSoQL.jpg

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
@Old_Postman: Zakwas jeszcze prostszy, dostań w polskim sklepie żytnią mąkę 2000, zmieszaj 50g mąki z 50g wody żeby wyszła gęsta śmietana i odstaw na półkę. Codziennie dodawaj mąki i wody, a po tygodniu będziesz mógł piec :p
  • Odpowiedz
@Old_Postman: Dokładnie tak. Zakwas to w sumie kupa żyjątek, które trzeba karmić od czasu do czasu. Jeżeli nie używasz zakwasu, to karmisz go i odstawiasz do lodówki np. na tydzień. Pod żadnym pozorem nie mroź zakwasu
  • Odpowiedz
@Old_Postman: Jak będziesz robić zakwas to zacznie Ci bąbelkować. Jeżeli będziesz czuł taki mocny, winny zapach jabłkowy, to znaczy ze zakwas jest w pełni sprawny i można piec chleby. Pamiętaj tylko, żeby dokładnie umyć słoik zanim zaczniesz robić zakwas
  • Odpowiedz
@Old_Postman: Nie musisz robić razowców, bez problemu możesz potem piec chleb na zwykłej, białej mące i dodajesz 2-3 łyżki zakwasu. Różnica polega na tym, że chleb na zakwasie ma zupełnie inną fakturę i ma bardzo głęboki aromat, zależy od tego jak przebiegała fermentacja i jakie akurat żyjątka były w zakwasie. Na sklepowych drożdżach powstaje... drożdżówka i nic szczególnego.
  • Odpowiedz
@Old_Postman: ja piekę chlebki od 3 miesięcy (też siedzę za granicą). Jest świetna książka "Brilliant Bread" Jamesa Mortona. Ja zacząłem od najprostszych drozdzowych, teraz robię na zakwasie. I najlepsze jest to, że pieczesz bez foremek. Chleb wychodzi cudo - smak i wygląd powala.
  • Odpowiedz