Wpis z mikrobloga

Taki problem filozoficzny.
Symulacja handlu. Walutą jest tylko złoto. Osady wytwarzają produkty, handlują ze sobą, powstają lokalne ośrodki handlu przechowujące nadwyżki towarów. Między lokalnymi ośrodkami zaczynają poruszać się kupcy sprowadzający towary, których brak lub dostarczający tanie tam gdzie są droższe, lepsze towary wypierają gorsze, powstają międzyregionalne szlaki handlowe, blokady handlowe. W cenę sprowadzanych towarów wchodzą lokalne podatki, koszty transportu i zysk kupców w karawanach. Z powodów losowych lub braku zyskowności szlak może się rozerwać i być poprowadzony inną trasą lub rozbity na mniejsze (symulacja rozrostu i zamierania handlu).

Jak najefektywniej zaprojektować inteligentne, dynamiczne powstawanie takich szlaków bazując na stanie magazynów, zyskowności, lokalnych cenach, zapotrzebowaniu na towary, długości tras do pokonania (koszcie transportu) jeśli ma się małe pojęcie o programowaniu w php operując na bazie mysql.

Podejść do tego jak do matematycznego automatu czy jak do inteligentnej, uczącej się sieci? A jeśli tak to może jakieś pomysły, podobne rozwiązane problemy, od czego możnaby zacząć? :)

#pytanieogolne #noobcontent #jaktozrobic #bezbicia
#logarytm (nikt nie ma tego tagu w obserwowanych, serio? tylu chętnych z marzeniem zrobienia "next great thing after FB", ale bez pomocy logarytmika? Są jacyś na wykopie? :-) )
#matematyka #informatyka

Zainspirował mnie ten wykop
http://www.wykop.pl/link/3098955/jak-sprawiedliwie-podzielic-rachunek-za-taksowke/
  • 5
@Soren: nie wiem czy php to dobry język do tego, ale to inna sprawa. Zacznij od rozpisania/rozrysowania modelu. Drzewa decyzyjego, stanów. Jednym słowem opisz dokładnie czego potrzebujesz a potem możesz myśleć o tym jak do tego dotrzeć
@Soren: Najpierw zaprojektuj sobie cały ten ekosystem na kartce i ustal jasne zasady. Postaraj się znaleźć skrajne przypadki i je przeanalizować.

Dopiero kiedy sam będziesz w stanie zasymulować ten algorytm w wyobraźni postaraj się przetłumaczyć go na język programowania (i raczej nie powinien to być php).

Powodzenia!
@matis11:
Dobra rada. Ale nie podpowiada jak później ugryźć ten etap zakodowania (choć bez szkicu ciężko o realizację).

Planuję w ten automatyczny ekosystem później wprowadzić zewnętrznych żywych aktorów, by działało to stale interaktywnie w internecie. To raczej w php wykonalne. Chyba, że są inne możliwości budowy niezależnego modułu umieszczenia go na serwerze do operowania na bazie w tle na zasadzie cyklicznych turowych zmian (czego niestety nie wiem).
Póki co chciałem się