Wpis z mikrobloga

Przymierzam się powoli do #emigracja do #uk

Chciałbym wylecieć tak, żeby na miejsce trafić między końcem kwietnia a połową maja. Rok temu emigrowałem do Norwegii, ale teraz nie mam opcji, żeby tam wrócić więc szukam czegoś innego. No i fajnie byłoby się przekonać jak tam macie w UK :D

Angielski znam bardzo dobrze (w praktyce, nie teorii), jak nie trafię do Szkocji to się dogadam bez problemu.

Czytałem trochę na ten temat, ale chciałbym się o kilka rzeczy was dopytać.

Póki co plan mam taki:

1. Wybranie miejsca - dzielnice przemysłowe, miejsca gdzie jest dużo magazynów i fabryk. Nie mam doświadczenie z niczym przydatnym więc to mi pozostaje póki co.

2. Szukanie pokoju na gumtree z Polski, ogarnięcie przed wyjazdem czegoś.

3. Zakup biletu (możliwe, że przed ogarnięciem pokoju, żeby mieć taniej bilet jak wcześnie kupię)

4. Szukanie pracy na miejscu.

Pytania do was na chwilę obecną:

1) Czy możecie doradzić w jakie miejsca celować? Nie ogarniam Anglii, ale tak jak pisałem najlepiej miejsca gdzie w miarę łatwy będzie dostęp z lotniska i sporo pracy dla ludzi mojego pokroju.

2) Jak wygląda szukanie pracy w UK? Jest sens chodzić z CV czy tylko przez agencje? Jeśli ta druga opcja to jakie warto brać pod uwagę a które od razu odpuścić, żeby nie wpisywać w te #!$%@? okienka danych 15 godzin?

Czy jest jakakolwiek szansa ogarnięcia przyzwoitej roboty przez agencję będąc nadal w Polsce? Czytałem o jeden agencji nie pamiętam nazwy (coś trans miała w nazwie chyba) i ludzie pisali, że tak ogarniali robotę i mieli wywiad na Skypie, żeby sprawdzić czy kumają po angielsku.

3) Jaki będzie koszt wysłania rzeczy kurierem oficjalnym bądź mniej oficjalnym poza teren Londynu? Załóżmy, że paczka ma 10kg.

4) Jeśli mam 21 lat to pracodawcy będą mi zgodnie z prawem mogli płacić mniej. Czy oni z tego korzystają czy mimo to dają stawkę jak dla starszych osób czy kompletne minimum w gównorobotach?

5) Ile obecnie wynosi okres czekania NIN? Czytałem o 4-6 tyg a to wg. mnie bardzo długo. Czy jego brak utrudnia zdobycie pracy?

6) Jakie przejściówki kupować? Te najtańsze z allegro dadzą radę czy lepiej dopłacić?

7) Ej serio macie takie #!$%@? krany? ( ͡º ͜ʖ͡º)

Będę wdzięczny za wszystkie odpowiedzi, rady i podzielenie się waszym doświadczeniem. Wiem, że niektóre z tych pytań się przewijają i ja to czytałem i będę nadal czytał, ale te posty są dość stare i zakładam, że mogły nastąpić zmiany.

PS Nie mam raczej zamiaru wyjeżdżać do sorka, bo chcę jak najwięcej odłożyć a pokój ogarnę sobie na własną rękę. To nie powinien być problem w przeciwieństwie do pracy.

Z góry dziękuje za wszystkie wskazówki

#anglia
  • 41
@mynameis60: Znam jego ofertę, napisałem w swoim poście, że wolę działać na własną rękę. Możliwe, że zmienię zdanie jak spultam, ale dałem sobię radę sam w Norwegii więc w UK tym bardziej powinienem.

Chcę odłożyć jak najwięcej więc dopłacanie za czynsz mnie średnio interesuję.

PS Jak spultam i wrócę do Polski to wtedy się będę uciekał do takich rozwiązań ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mynameis60: on wynajmuje dom z 4 pokojami za zalozmy 300 funtow a potem wynajmuje pokoje po 100 funtow. Jak wynajmujesz bezposrednio od wlasciciela to masz taniej. On jest posrednikiem.

PS Przeczytaj jego AMA tam masz wszystko na ten temat i sam ciagle pisze, ze "charity" to jest tylko z nazwy
@jegertilbake: Czyli rozumiem, że chcesz wynająć cały dom i sam podnajmować? Bo jeżeli dojdziesz do jakiegokolwiek współdzielonego to będziesz zawsze dopłacał. A 1 bedroom zawsze wyjdzie drożej niż dzielone. I źle mogłeś zrozumieć. Nie dopłacasz - chodziło mi o porównanie do innych.
@jegertilbake: Czyli ktoś wynajmuje cały dom i podnajmuję Tobie pokój... Brzmi jak Sorek ( ͡° ͜ʖ ͡°). Ale oki, to była tylko propozycja. Mieszkania możesz szukać na np. rightmove, pracy na indeed (jaki zawód?).
@jegertilbake: za dużo tych pytań to odpowiem tylko na dwa.
Tak, są dwa krany i jest to strasznie głupie.
Tak, na NIN czeka się długo. Spotkanie masz przeważnie po 2-14 dniach od telefonu, a sam numer przychodzi listem za 3-8 tygodni. Można zacząć pracę bez NIN, ale nie wszędzie - przy czym na początek, bez doświadczenia to nie ma aż tak wielkiego znaczenia.

A agencja, o której mówisz to nie przypadkiem
@jegertilbake:

NIN:

Dzwonisz sobie tydzien lub dwa przed wyjazdem umowic spotkanie w celu wyrobienia NIN (0345 600 0643 z UK, czyli musisz sobie numer odpowiednio przerobic ( ͡° ͜ʖ ͡°) , czasami niektore te numery nie dzialaja z Polski, to dzwon ze skype) - rozmowa jest dosc szybka: -dobry, chcialbym zaaplikowac o NIN -po co Ci potrzebny -for work -czy aplikowales kiedys wczesniej -nie, po raz pierwszy
@jegertilbake: Wszystko zależy od wymiarów, tutaj masz dokładnie opisane jak oni to liczą , np. DPD: "łączna waga paczki nie może przekroczyć 31.5 kg;
najdłuższy bok nie może przekroczyć 175 cm;
suma obwodu podstawy i wysokości opakowania nie może przekroczyć 300 cm, obliczane według wzoru: 2xH + 2xW + L = max. 300 cm (gdzie: H- wysokość; W - szerokość; L - długość, najdłuższy bok)."