Wpis z mikrobloga

Przymierzam się powoli do #emigracja do #uk

Chciałbym wylecieć tak, żeby na miejsce trafić między końcem kwietnia a połową maja. Rok temu emigrowałem do Norwegii, ale teraz nie mam opcji, żeby tam wrócić więc szukam czegoś innego. No i fajnie byłoby się przekonać jak tam macie w UK :D

Angielski znam bardzo dobrze (w praktyce, nie teorii), jak nie trafię do Szkocji to się dogadam bez problemu.

Czytałem trochę na ten temat, ale chciałbym się o kilka rzeczy was dopytać.

Póki co plan mam taki:

1. Wybranie miejsca - dzielnice przemysłowe, miejsca gdzie jest dużo magazynów i fabryk. Nie mam doświadczenie z niczym przydatnym więc to mi pozostaje póki co.

2. Szukanie pokoju na gumtree z Polski, ogarnięcie przed wyjazdem czegoś.

3. Zakup biletu (możliwe, że przed ogarnięciem pokoju, żeby mieć taniej bilet jak wcześnie kupię)

4. Szukanie pracy na miejscu.

Pytania do was na chwilę obecną:

1) Czy możecie doradzić w jakie miejsca celować? Nie ogarniam Anglii, ale tak jak pisałem najlepiej miejsca gdzie w miarę łatwy będzie dostęp z lotniska i sporo pracy dla ludzi mojego pokroju.

2) Jak wygląda szukanie pracy w UK? Jest sens chodzić z CV czy tylko przez agencje? Jeśli ta druga opcja to jakie warto brać pod uwagę a które od razu odpuścić, żeby nie wpisywać w te z-----e okienka danych 15 godzin?

Czy jest jakakolwiek szansa ogarnięcia przyzwoitej roboty przez agencję będąc nadal w Polsce? Czytałem o jeden agencji nie pamiętam nazwy (coś trans miała w nazwie chyba) i ludzie pisali, że tak ogarniali robotę i mieli wywiad na Skypie, żeby sprawdzić czy kumają po angielsku.

3) Jaki będzie koszt wysłania rzeczy kurierem oficjalnym bądź mniej oficjalnym poza teren Londynu? Załóżmy, że paczka ma 10kg.

4) Jeśli mam 21 lat to pracodawcy będą mi zgodnie z prawem mogli płacić mniej. Czy oni z tego korzystają czy mimo to dają stawkę jak dla starszych osób czy kompletne minimum w gównorobotach?

5) Ile obecnie wynosi okres czekania NIN? Czytałem o 4-6 tyg a to wg. mnie bardzo długo. Czy jego brak utrudnia zdobycie pracy?

6) Jakie przejściówki kupować? Te najtańsze z allegro dadzą radę czy lepiej dopłacić?

7) Ej serio macie takie p------e krany? ( ͡º ͜ʖ͡º)

Będę wdzięczny za wszystkie odpowiedzi, rady i podzielenie się waszym doświadczeniem. Wiem, że niektóre z tych pytań się przewijają i ja to czytałem i będę nadal czytał, ale te posty są dość stare i zakładam, że mogły nastąpić zmiany.

PS Nie mam raczej zamiaru wyjeżdżać do sorka, bo chcę jak najwięcej odłożyć a pokój ogarnę sobie na własną rękę. To nie powinien być problem w przeciwieństwie do pracy.

Z góry dziękuje za wszystkie wskazówki

#anglia
  • 41
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kristweety: Dzieki za odpowiedz

Tylko, że z tym NINem jakbym z Polski ogarniał no to pasuje mimo wszystko wiedzieć gdzie wcześniej się znajdę czyli najpierw ogarnąć wstępnie pokój skoro urząd do którego pójdę zależy od adresu.

O co chodzi z tym przerabianiem numeru? Moge po prostu kupic starter angielski na allegro i aktywowac? Jakis lycamobile czy cos tego typu, zeby miec ich numer czy to sie inaczej odbywa tam niz
  • Odpowiedz
@jegertilbake: Dokładnie... Ja też się przymierzam do wysłania swoich manatków , ale chyba taniej będzie dwie mniejsze niż jedną wielką :D Jak już się spakujesz, pomierz i zważ pakę i zobacz co taniej wyjdzie ;)
  • Odpowiedz
@jegertilbake: rejony Black Country są spoko (na zachód od Birmingham - West Bromwich, Dudley, Walsall etc.), minusy to gdzieniegdzie kolorowo i polska patologia (to drugie IMHO gorsze), ceny najmu niskie - pokój 200-300 funa spokojnie idzie wynająć, dużo roboty w przemyśle (i ludzi na benefitach co zawyża statystyki bezrobocia ;) )
  • Odpowiedz
i ludzi na benefitach co zawyża statystyki bezrobocia


@franciszek_maurer: Nie chodziło tu o "zaniża"? Tzn. nie wiem czy oni są uważani za bezrobotnych czy chowani do innej grupy, bo w Norwegii tak robią.

PS Dzięki za info, wezmę ten rejon pod uwagę.
  • Odpowiedz
@jegertilbake: Birmingham Airport, pociąg z lotniska cca 5 funa, dalej w stronę Nottingham East Midlands Airport (w sumie te rejony też ponoć niezłe ale nie sprawdzałem osobiście). Also pokój na spareroom albo bham.pl (tylko że w pierwszym wypadku masz umowę najmu normalnie z reguły, od agencji albo od landlorda, w drugim wynajmujesz od Polaków/polskich cyganów którzy podnajmują i z krajanami mieszkasz - rzecz gustu bo w drugim wypadku mniejszy depozyt
  • Odpowiedz
@jegertilbake: ceny tych polskojęzycznych ofert są takie same, czasem mały pokój wyrwiesz taniej nawet (za około 50 tygodniowo), aczkolwiek gdy masz miesięczny czynsz lepiej na tym możesz wyjść finansowo - gdy uwzględniasz miesiące pięciotygodniowe.IMHO lepiej być też krytym umową zawsze, mniejsze prawdopodobieństwo jakiegoś wałka. Ale łatwiej jest wynająć w polskiej opcji, nie chcą żadnych referencji z reguły których prywatni landlordowie chcą (od pracodawcy, poprzedniego landlorda). A z drugiej strony -
  • Odpowiedz
O co chodzi z tym przerabianiem numeru? Moge po prostu kupic starter angielski na allegro i aktywowac? Jakis lycamobile czy cos tego typu, zeby miec ich numer czy to sie inaczej odbywa tam niz w pl (rejestracja numeru, tak jest w norwegii).


@jegertilbake: chodzilo o kierunkowy ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) wkleilem
  • Odpowiedz
@kristweety: ja pytam o wszystkie p------y, to samo robilem przed wylotem do Norwegii, po prostu jestem jebniety pod tym wzgledem xD wole tez sie upewniac w kwestiach w ktorych jestem w miare przekonany niz, zeby potem sie okazalo, ze jest inaczej
  • Odpowiedz
@kristweety: Jestes pewny, ze z Skype da rade tam zadzwonic? Probowalem przed chwila z Viber Out, ale sie nie da. Jest jeden sygnal a potem rozlacza i komunikat, ze polaczenie nieudane. Pytam, bo minimalne doladowanie na skype to 20zl a mi sie do niczego pozniej nie przyda
  • Odpowiedz