Wpis z mikrobloga

Mirki z pod Tagu #rowery #rower #kolarstwo #unibike wiem, że zaśmiecam wam tagi, ale lepiej zapytać sto razy, niż nie zapytać ani razu. Nie udalo mi się dzisiaj przymierzyć do Zethosa i może nawet dobrze. Bo tak teraz myślę po czym pozna, jaki rozmiar jest odpowiedni dla mnie? Wiem, że to głupie pytanie dla wielu z was ale naprawdę nie wiem.
  • 13
@xxguru85xx: Kolego drogi teorie to ja znam. Problem w tym, że teoria ma sie nijak do praktyki. Pod poprzednim moim postem nawet jeden mirek pisał ze wg wymiarów wyszła taka i taka rama a w rzeczywistości inna.
@brachistochrona: ja nie pytam jaki wybrać rozmiar, bo wg tabelek wzrostu i długości nogi po wewnętrznej wychodzi mi, że przy ramie crossowej muszę wziąć rozmiar 19 cali. Ja pytam po czym poznam, że ten rozmiar to na pewno ten bo teoria z tabelki ma się nijak do praktyki
@xxguru85xx: tak na prawdę nie poznasz. No może jakąś wskazówką będzie ustawienie siodełka względem kierownicy:
Ustaw tak, żeby noga prostowała się w kolanie kiedy kręcisz do tyłu piętami. Jak już to będziesz miał, to zobacz jak wysoko jest siodełko względem kierownicy (to też zależy od długości rury sterowej - ile ma tych podkładek itp.), ale pozycja wyjściowa to linia siodełko - kierownica powinna być równoległa do podłoża.
Jeśli siodełko będzie niżej,
@xxguru85xx: tutaj np. mój rower:) Byłem akurat na granicy, tzn. trek ma 18'', a później 19.5'' (gdyby miał 19, to pewnie taki bym wybrał). Ostatecznie chyba jest dobrze. Kierownica jest w najwyżej pozycji na podkładkach i mostek skierowany do góry. Siodełko ustawione sposobem j.w.
To moim zdaniem dobrze dobrana rama. W razie czego mogę obniżyć kierownicę, ale tego nie zrobię, bo zaraz się obojczyk odezwie.
źródło: comment_ormBfxddyu6rZ7X3dGSwiXGNSWuPnPxU.jpg
@xxguru85xx: tutaj np. podobny rower kolegi Krupier
Akurat swego czasu wypytałem go, o rozmiar i wzrost. Z tego co pamiętam to jest niższy ode mnie, ale ma większą ramę w rowerze.
Na zdjęciu widać, że siodełko jest dużo niżej niż kierownica. Chociaż z drugiej strony można odwrócić mostek i osiągnąć linię siodełko-kierownica równoległą do podłoża.
Tak na prawdę, jeśli rower będzie o jeden rozmiar za duży lub za mały, to jeszcze
źródło: comment_zgLRnAVcrYa51UCdYqfpjcjFu0ZlPr9r.jpg
@brachistochrona: Czyli tak na chłopski rozum, najlepiej jak kierownica i siodełko będą w lini prostej, równolegle do podłoża gdy będę kręcił pedałami do tylu i będzie sie noga prostowała w kolanie. Jesli tak będzie to znaczy, ze taki rozmiar będzie ok
@xxguru85xx: Może najpierw stań okrakiem nad górną rurą i podnieś przednie koło. Jeśli uniesiesz je na 10 cm to OK
Później ustawiasz siodełko i kierownicę, by były w linii. To będzie punkt wyjścia. Pojeździsz i zobaczysz, czy jest wygodnie.

gdy będę kręcił pedałami do tylu i będzie sie noga prostowała w kolanie.


tylko pamiętaj, że piętami, bo jak będziesz kręcił normalnie, to małe zgięcie musi być.