Wpis z mikrobloga

@wonsz_smieszek: według AHA jesli dobrze pamietam, od paru lat nie sprawdza się już tętna. podobno nawet nie trzeba "wdechu" robić pacjentowi, ucisk klatki peirsiowej wystarczy do cyrkulacji powietrza. ale ja sie tam #!$%@? znam, dlatego mądrzejszych chciałem tu zapytać :)
Nie hype, tylko nie wolno jej używać. Jak komuś założysz, będzie mógł Cię pozwać. Nawet jeśli uratuje mu to życie.


@Francisco_dAnconia: #!$%@?ąc od tego, że jest zbędna (w przypadku jednym na tysiąc jak będzie potrzebna to sprawdzi się też opaska improwizowana - w końcu amputacje nie zdarzają się tak często) to z czego ten zakaz wynika? Przygodny ratownik (zakładam, że OP nie jest ratownikiem medycznym, pielęgniarką ani lekarzem) nie ponosi odpowiedzialności
@megawatt: nie jestem żadnym ratownikiem, miałem pare razy nieszczescie uczestniczyc w jakichś drobnych wypadkach tylko. ale ciągnie mnie troche do wiedzy, jak i kiedy takiego sprzetu używać, a może i posiadać, a nuż się przyda. No nic. Dzieki wszystkim za odpowiedzi ;)
@uirapuru: nie tylko według AHA, ERC również przynajmniej od 2005 roku (nie mam wytycznych z 2000) nie zaleca sprawdzania tętna przez osoby nieprzeszkolone. Wdechy zaleca (lepiej natleniać krew), ale nie są obowiązkowe. Niemniej jakieś straszenie pozwami jest dość zabawne :)

@Francisco_dAnconia: no popatrz, a za dwa tygodnie na kursie KPP będą Cię uczyć sprawdzania tętna. I co teras? ;)

Co więcej: w PSP R-1 są obowiązkowo chyba dwie stazy taktyczne
@uirapuru: Przeznacz lepiej te pieniądze na kurs pierwszej pomocy, bo nie znasz podstaw BLS (tekst o wyłącznym uciskaniu klatki piersiowej), a chcesz stosować sprzęt używany na polu walki i rzadziej w ratownictwie cywilnym.
@uirapuru: Skoro przeszedłeś kurs BLS to jak najbardziej powinieneś (o ile chcesz/są warunki/nie brzydzisz się) wykonywać wdechy ratunkowe. Skoro ukończyłeś taki kurs to wiesz również, że w pewnych sytuacjach zaczynasz od 5 wdechów i są one bardzo istotne.