Wpis z mikrobloga

@uirapuru: haha, tylko PCK - 15 lat temu tam działałem z pierwszą pomocą :D
Ale chyba wiesz o co kaman: po pierwsze to są tylko zalecenia różnych organizacji, wprawdzie powszechnie szanowane i przestrzegane, ale w żadnym wypadku jedynie słuszne czy obowiązujące prawnie.


Co do tętna, to nie sprawdza się go jako oznaki krążenia, czyli czegoś co determinuje przystąpienie do RKO. W wytycznych znalazłem wręcz sformułowanie, że tak powinni do tego podchodzić
@Francisco_dAnconia: medyczne przeciwwskazania to ja znam, pytałem o prawne

bo nie znasz podstaw BLS (tekst o wyłącznym uciskaniu klatki piersiowej)

@Nieczesany: ale wiesz o tym, że takie są amerykańskie (AHA) wytyczne (zależne od mechanizmu zatrzymania krążenia - wiadomo, że w przypadku m.in. zadzierzgnięcia czy utopienia to nie ma sensu)? Pomijając bieżącą politykę to Amerykanin ma taki sam mózg i serce jak europejczyk.
Oczywiście to co napisał, że uciskanie wystarczy do
@Nieczesany: źle okresliłem. nie chodziło mi że jest to obowiązujący standard i "zakazuje się" wdechów. o propozycji/tendencji/zamyśle odejscia od tego jednak usłyszałem własnie na kursie BLS wrac z logicznym uzasadnieniem. Było to pare lat temu, nie wiem jak jest obecnie, czy weszło to, czy odeszli od tego.
@uirapuru: To jest takie wieszczenie już od 2005r., ale na razie nie uważa się, że wdechy ratownicze są niewskazane.
@megawatt: Nie pisałem o odstąpieniu od BLSu tylko odstapieniu od wykonywania oddechów ratunkowych. Na to zezwalają wytyczne ERC, co zresztą pisałem już i podkreślam też w tym poście.