Wpis z mikrobloga

#przemyslenia #programowanie #webdev #pytanie
Pytanie może głupie, może mondre, nie wiem. Dlaczego jest teraz takie wielkie uber ciśnienie, wręcz wścieklizna na #javascript ? Znam kilka powodów, mam kilka osobistych przemyśleń, jednak ciekawi mnie wasze zdanie. To raz. Dwa to to, czy ten język i kierunek zmian jest faktycznie taki 'łał' ? Gdzieś na Quorze czytalem żale współtworcy Chrome'a, że nie jest to dobry język a próbuje się go traktować wręcz jako backend i uważał, że jak najszybciej powinien zostać wyparty przez jakąś lepszą technologię, twierdził wręcz że w końcu tak się stanie. A jakie jest wasze zdanie na ten temat?
#javawwersjiscript
typowa_zielonka - #przemyslenia #programowanie #webdev #pytanie 
Pytanie może głupie...

źródło: comment_IvASWPjLmS3cwo6jeFsdclVYXa6Y5Iqa.jpg

Pobierz
  • 28
  • Odpowiedz
@typowa_zielonka: Z mojej strony powiem tak - dlatego że jest prosty. By zacząć pisać, nie potrzebujesz wiedzy o IAbstractStringBuilderFactoryProxy i tym podobnych jak w Javie. I co z tego? Ano to z tego, że nie musisz się zastanawiać jak każdy trybik i zębatka w twoim programie ma chodzić, czemu nadać klasę a czemu nie etc itd, a skupić się na tym co w twojej aplikacji jest istotne, i liczyć że komputery
  • Odpowiedz
@typowa_zielonka: ja fenomen tego języka widzę w skalowalności rozwiązań, tzn. łatwiej jest oddelegować pracę do przeglądarki i niech się męczy komputer naszego użytkownika niż nasz serwer.
Jak masz milion użytkowników, to zamiast kupować co mieś. nowy serwer, pozwól, aby to Twoi użytkownicy, kupowali sobie w domu nowego laptopa co 2-3 lata. Wyjdzie na to samo, a przy okazji zaoszczędzisz sporo kasy na serwerach i całej infrastrukturze sieciowej.

Później, ktoś postanowił pójść
  • Odpowiedz
IAbstractStringBuilderFactoryProxy i tym podobnych jak w Javie. I co z tego? Ano to z tego, że nie musisz się zastanawiać jak każdy trybik i zębatka w twoim programie ma chodzić, czemu nadać klasę a czemu nie etc itd


@qbol1234: i potem mamy spaghetti sznurki callbackow i uber niewydajny kod.. Kazdy medal ma dwie strony,
  • Odpowiedz
Imho jest tak dlatego, że aktualnie w JSie możesz pisać na praktycznie wszystko - web app, desktop app (electron), backend (node.js), mobile app (cordova), można też pisać w Unity, dodatkowo dla wielu aplikacji pluginy ma napisane w JSie (np. Photoshop). Ofc. nie zawsze wybieranie JSa jest najlepsze (hybrydowa aplikacja mobilna vs natywna aplikacja). Pozatym, cały świat przenosi swoje aplikacje do weba (np. gDocs zamiast Office`a) a żeby to działało tak jak aplikacja
  • Odpowiedz
@typowa_zielonka: Ja się w JS zakochałem i uważam, że gdy poświęci mu się pewną ilość czasu to zaczyna się dostrzegać zalety tego języka. W JS wszystko jest zwięzłe, krótkie, lekkie i to daje dużą frajde w pisaniu własnie choćby z tego powodu, że do odczytania pliku nie potrzebuje stworzyć 3 klas StreamBuffer FileReader StreamOutputReader itp itd.

Bardzo mi się podoba funkcyjne podejście do tematu i dynamiczne kreowanie obiektów, asynchroniczny model i
  • Odpowiedz
W JS jest coś takiego magicznego, że jak na początku ten język #!$%@? tym że wszystko się tam dzieje na opak i nie można programować analogicznie do innych języków tak potem zaczynasz zauważać ten potencjał drzemiący w dynamicznej naturze, closures itp itd.


@larvaexotech: Rozumiem Cię, sam się zaczynam z JS bardzo lubić, właściwie to z każdym tygodniem bardziej. Wyłamię się jednak i powiem, że jest to język trudny, szczególnie ze względu
  • Odpowiedz
@typowa_zielonka: Oj zdecydowanie, to bardzo trudny język z wielu względów.

Po pierwsze, jego stara specyfikacja ES5 jest nadal aktualna i przez niektórych uważana za jedyną a mimo że ja kocham JS'a to w czystym ES5 nie daje rady pisać, brakuje tych paru drobnych elementów które sumarycznie dają produktywność 4x (klasy, arrow functions, async/await, import itp).

Po drugie istnieje milion podejść do samego pisania kodu. Pisać w ES6? A może TypeScript? CoffeScript?
  • Odpowiedz
@larvaexotech: @typowa_zielonka: a ja tym umieram, odpalam #!$%@?ą apke na czat, odpalają się 4 procesy, i zjada 500 mb ramu, bo #!$%@? kolejny kretyn napisał stronę i upublicznił jako program.
Każda wiadomość sprawia że procek rośnie do 100%, tak wygląda kochana apka slacka, już bardziej opłaca siedzieć na chromie, wychodzi "optymalniej".
I nie pisze tu by robić wszystko w assemblerze, ale by robiąc programy... robić programy, a nie strony internetowe
  • Odpowiedz
@typowa_zielonka: każdy język jest narzędziem, o jego sukcesie może zaważyć nie tylko składnia i filozofia języka, ale też np łatwość i uniwersalność dostępności dla userów. Javascript ma tą przewagę że od prawie 20 lat jest obsługiwany przez zdecydowaną większość przeglądarek internetowych. Inny plusem jest elastyczność, może nie zawsze elagancka ale można sobie dorobić ciekawe abstrakcje.
  • Odpowiedz
@GotoFinal: hmm powiem szczerze że nigdy takich problemów nie miałem. pisałem aplikacje do zarządzania danymi klientów dla warsztatu samochodowego właśnie w oparciu o NW.js.

Sama aplikacja odpala się i działa płynnie na Windows XP (taki sprzęt mają na warsztacie..) i potrzebuje jakieś 60 mb ramu więc nie wiem o czym mówisz. Może to kwestia tego, jak jest to napisane? Bo u mnie jedyne zarzuty jakie miałem to inny sposób renderowania czcionek
  • Odpowiedz
@larvaexotech: Kilka tygodni? nie wnikam jak piszesz, w tej patologii JS pisze mi się jeszcze gorzej i dłużej niż w czymkolwiek innym, tylko pierdyliardy warunków i upewnień że "typy" są takie jak trzeba.
Ciągle się tylko można zaskakiwać jak ciekawe rzeczy może stworzyć JS z oczywistych instrukcji, jak już stare i popularne [] + [] itd.

Oczywiście że chodzi płynnie i bezproblemowo, bo jednak mało kto ma potrzebę odpalenia kilku podobnych
  • Odpowiedz