Wpis z mikrobloga

Oho, zaczyna się: Min. Radziwiłł o aborcji: Katastrofa cywilizacyjna. Obowiązujące przepisy budzą niepokój

W Sejmie jest projekt zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych. - Nie znam projektu w szczegółach, ale sądzę, że refleksja na temat nienaruszalności życia jest nam potrzebna - komentował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Szef resortu zdrowia uważa, że obowiązujące obecnie przepisy [odnośnie aborcji] budzą poważne wątpliwości. Radziwiłłowi chodzi o przypadki dopuszczenia aborcji w przypadku chorób płodu. - To budzi bardzo poważne wątpliwości, czy tak wolno... Czy nam wszystkim wolno w ten sposób się zachowywać. To jest katastrofa cywilizacyjna - mówił.


#bekazprawakow #bekazpisu #4konserwy #neuropa #medycyna #polityka #katotaliban #pisis #pislamisci #dobrazmiana
  • 14
@alkan: Myślę, że chodzi o to, że termin uszkodzony płód/chory może być używany do wielu przypadków. Nie ma tu jakiejś listy bądź granicy. Jeżeli lekarz uzna za trwałe uszkodzenie, które sprawia że dziecko żyje w cierpieniu bądź jest niezdolne do normalnego funkcjonowania może zrobić aborcje. Ale czy np. zespół Downa jest takim powodem który wpasowuje się w te kategorie?
Myślę, że chodzi o to, że termin uszkodzony płód/chory może być używany do wielu przypadków. Nie ma tu jakiejś listy bądź granicy. Jeżeli lekarz uzna za trwałe uszkodzenie, które sprawia że dziecko żyje w cierpieniu bądź jest niezdolne do normalnego funkcjonowania może zrobić aborcje. Ale czy np. zespół Downa jest takim powodem który wpasowuje się w te kategorie?


1. zdefinijuj 'normalne funkcjonowanie'

2. Możesz mieć rację ale trzeba brać pod uwagę, że
@6c6f67696e: Właśnie tu jest problem, bo te definicje nic nam nie mówią i mogą być naginane w każdy sposób, od rodziców, po lekarzy i polityków. Dlatego to jest jedyna część, która mi się nie podoba w obecnym prawie aborcyjnym.
@krasecz: Nie wydaje mi się, że zapisanie jakichkolwiek definicji w ustawie miało by coś naprawić gdy technologie medyczne zmieniają się tak szybko. Tylko zmieni się miejsce nadużyć a nie ich ilość
@6c6f67696e: Masz rację, ale wydaje mi się, że jest to jedyne działanie na które mogą wpaść obecnie by możliwie zredukować ten problem. Medycyna idzie do przodu i prawo aborcyjne wymaga ciągłej aktualizacji.
@krasecz: Obecny zapis jest IMO okej. Czy jest dobrze egzekwowany? Tego nie wiem ale znając polskie realia to prędzej uwierzę, że lekarze nie zgodzą się na aborcję z powodu niejasności przepisu.

Uzależnienie dobrego funkcjonowania zabiegu aborcji od ustawodawcy, który by musiał ciągle aktualizować prawo nie wydaje mi się dobrym pomysłem. Nawet gdyby wszystko było przeprowadzone merytorycznie i rzetelnie to jeśli nadal egzekwowanie prawa jest niedostateczne to nic się nie zmieni.
@alkan: Tylko dodam, że owa "katastrofa cywilizacyjna" odnosi się do ostatniego przypadku ze Szpitala Świętej Rodziny, a nie do obowiązujących regulacji odnośnie aborcji. Z Twojego zacytowania nie jest do końca jasne. Polecam posłuchać całego wywiadu. Minister wypowiadał się w nim bardzo rzeczowo, bez emocji, moim zdaniem bardzo profesjonalnie.
@alkan: PiS zaostrzając ustawę straci czesc centrum, które pozwoliło na wygranie wyborów.
Władze PiS problemu aborcji unikają tak jak PO zwiazków partnerskich. Chcieliby, ale się boją sondaży.