Wpis z mikrobloga

@jcollier: Oczywiste, że nie jest ;) Przewodność cieplna stali to 58 W/mK, miedzi 370. W przypadku chłodnicy przepływowej to podstawowy parametr.

Inna sprawa, że miedź chyba łatwiej się będzie formować.
@Mietek997: @kontra: Grubość ścianki też ma znaczenie na wymianę cieplną (karbowane DN12 mają zazwyczaj od 0,2 mm do 0,3 mm). Powierzchnia wymiany w karbowanej też jest na plus.
A co do wyginania to akurat rurkę karbowaną się łatwo wygina ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@jcollier: co się dzieje? W pierwszym linku otwiera się strona ale obrazek się nie ładuje a w drugim linku nie można znaleźć strony która chcesz wyświetlić. (,)
@jcollier: na http://www.karbowane.pl/ możesz zamówić chłodnice z rury karbowanej fi12, oni od razu ją zawiną i urobią końcówki, przykładowa chłodnica taka jak na zdjęciu która ma 20cm wysokości i 30cm średnicy zewnętrznej kosztuje 150zł. Jeżeli chodzi o czas chłodzenia, to ludzie na piwo.org pisali że 100-15C w 10-15 min.
@kontra moc wymiany ciepła 1,5 KW/m ( ͡° ͜ʖ ͡°)
iczi - @jcollier: na http://www.karbowane.pl/ możesz zamówić chłodnice z rury karbowa...

źródło: comment_XgPRARFqwGAQSfFr4gdyYA8AwRsSPAeT.jpg

Pobierz
@jcollier: Dałeś link do chłodnicy używanej do skraplania destylatów. Czyli wewnątrz rurki idzie twój destylat, a całość jest zanurzona w zimnej wodzie. W piwowarstwie jest na odwrót - zanurzasz chłodnicę w brzeczce i przepuszczasz przez nią zimną wodę. Dlatego te chłodnice mają inne kształty (piwowarskie są dość niskie i szerokie - dopasowane do gara warzelnego).
@TheFuckingRoses: dopiero teraz zauważyłem wątek - oczywiste, że miedź jest lepsza od stali? Pewnie, o ile nie weźmiemy pod uwagę
a] wytrzymałości materiału
b] powierzchni kontaktu z brzeczką {o wieeele większa dzięki karbowaniu}
c] grubości ścianek chłodnicy - jasne, miedź lepiej przewodzi ciepło, ale nie mamy tu sytuacji typu "milimetr stali kontra milimetr miedzi" - gdzie miedź by oczywiście wygrała. Stal jest znacznie twardsza co pozwala na znacznie cieńsze ścianki rurki