Wpis z mikrobloga

@worldmaster: Naukowcy są zdania, że nie wolno ruszać puszczy. Nawet stare drzewa pełnią ważne funkcje w ekosystemie i są środowiskiem życia wielu organizmów.
  • Odpowiedz
@Howea: skąd wziął się świerk w puszczy? Czy świerk jest gatunkiem puszczańskim? Czy siedlisko na którym ów świerk rośnie jest jego naturalnym siedliskiem ? Odpowiedz sobie na te pytania i skończ popularyzować bzdury.
  • Odpowiedz
@michal-suski: Fajnie, że trafiłam na eksperta, który jest w stanie krytykować nawet artykuły w Nature. Może napisz swój, gdzie przedstawisz własne argumenty.

Tu masz opisane stanowisko polskich naukowców, jest też o świerku:
link
  • Odpowiedz
@susuke15: W takich warunkach w jakich ten świerk, sztucznie nasadzony tam żyje, na granicy swojego naturalnego zasięgu - nie ma. Jest tak osłabiony że się nie obroni. Jak świerk jest mocny i rośnie tam gdzie powinien, czyli w górach na średniozasobnych glebach - zalewa kornika żywicą.
  • Odpowiedz
@michal-suski: na moje oko ja tez bym wycial. Rozumiem ze drzewo musi sfermentowac by bylo kryjowka dla jaszczurek itp. Ale jak masz zab zgnity to wyrywasz a nie trzymasz. Zreszta nie wycinaja calej puszczy
  • Odpowiedz
1. większość naukowców chce zachowania jak najbardziej dziewiczego stanu puszczy. kornik w-----------y drzewa jest czymś naturalnym i nawet jak trochę tych drzew padnie to cała puszcza w dłuższej perspektywie nie będzie na tym stratna (martwe drzewa pełną rolę w ekosystemie)

2. lasy państwowe i ministerstwo wbrew temu co mówią o "ratowaniu puszczy" traktują ją bardziej jak zwykły las państwowy, w którym muszą dbać o zdrowie drzew "bo się drewno zmarnuje" i "nasze
  • Odpowiedz
@6c6f67696e: 1. słuchałbym raczej naukowców z Wydziałów Leśnych a nie biologii. Jaki dziewiczy charakter skoro świerki zostały zasadzone ludzką ręką?

2. w LP tak samo istnieje przepis o ilości pozostawionego martwego drewna, nawet w lasach czysto gospdoarczych
  • Odpowiedz
1. słuchałbym raczej naukowców z Wydziałów Leśnych a nie biologii.


właśnie tu jest sedno problemu, jedni o tym myślą w kategorii zasobów naturalnych i wykorzystania ich przez człowieka a drudzy w kategorii czegoś co można wyłącznie badać i podziwiać

Jaki dziewiczy charakter skoro świerki zostały zasadzone ludzką ręką?


Czyli
  • Odpowiedz
@6c6f67696e: Nie jedno drzewo ale każdy świerk jaki tam rośnie. KAŹDY - bo tam normalnie świerki nie rosną.

BTW myslisz, że na wydziale leśnym pracują tylko naukowcy zajmujacy się pozyskaniem i urządzaniem? Jesteś w błędzie, tam są w 80% przyrodnicy. .
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@Cheater: Gdyby PISowi chodziło o ochronę puszczy to słuchaliby głosu wszystkich specjalistów, a nie tylko tych którzy ich popierają. Na konferencje by zapraszali wszystkich i może udałoby się wypracować jakieś wspólne stanowisko. Ale oni oczywiście po swojemu, jak zwykle wywołują burze i skłócają ludzi ze sobą. Podejrzewam że chodzi im wyłącznie o pieniądze ze sprzedaży drewna. W końcu państwo ma tyle nowych wydatków.
  • Odpowiedz
@Cheater: ale mnie teraz zaymponowaleś! Merytorycznie jak pod Grunwaldem, szanuję!

@Howea: a Tobie tylko powiem, że Naturę jest pismem "powaznym" już chyba tylko z sentymentu. Jest stare i znane, ale powoli z pisma stricte naukowego robi się z tego Świat Wiedzy. Więcej ciekawostek i śmiesznych obrazków, a coraz mniej poważnych prac naukowych.
Oczywiście nikt tego głośno nie powie bo hurr durr Nejczer super pismo k---o ale jeszcze do
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@wojtek_bez_portek: Skoro czytasz Nature to powinieneś wiedzieć, że tam są różne rodzaje artykułów. Są komentarze do bieżących wydarzeń, listy, ale jest też sporo dobrych i przełomowych artykułów naukowych. I wciąż Nature wg wszelkich rankingów jest najlepsze na świecie. Może jest teraz więcej artykułów ciekawostek, ale pewnie z tego powodu, że jest kilka czasopism tematycznych np. Nature Genetics, Nature Metods itd. i tam jest więcej prac stricte naukowych.
  • Odpowiedz