Wpis z mikrobloga

@AlcoMatt: Sam mam doświadczenie w robieniu platformy samopoziomującej się w osiach, skleconej z laminatu xD

2 regulatory PID, kiepsko wyregulowane a efekty były boskie. A co do takiej mechaniki żeby było małe to nie pomogę.

Do gimballa potrzebujesz jeszcze żyroskop żeby niwelować obrót (chyba)
@Xava: @orangekajo: Mi nie chodzi o gotowy projekt, chciałbym się czegoś nauczyć. W przeciwnym razie bym nie pytał.

@Tymian: Właśnie coś mi się obiło o PID lecz nie zagłębiałem się w tym temacie. zauważyłem że praktycznie każdy komercyjny jest zrobiony na silnikach bezszczotkowych. Zastanawiam się jak jest sprawdzana jego pozycja. sam bardziej myślałem nad silnikiem krokowym bądź serwem.
@AlcoMatt: Kiedy masz akcelerometr to wystarczy zwykły silnik DC z przekładnią, jakieś pololu z botlandu.
Do odczytu pozycji wystarczy enkoder rotacyjny-magnetyczy (austria microsystems daje próbki za darmo)

Silnik krokowy jest już duży. Silnikami bezszczotkowymi się nie zajmowałem, ale pozycję się chyba odczytuje poprzez odczytywania napięcia indukowanego w innych uzwojeniach - trochę zabawy z elektroniką i programem na procka.

Realizacja prostego regulatora PID na procku jest śmiesznie łatwa, jedna funkcja w dodatku