Wpis z mikrobloga

Coś mało rekonstrukcji na tym portalu. Postanowiłem uruchomić tag #rekonstrukcjaboners gdzie będę wrzucał regularnie naprawdę bardzo dobre zrekonstruowane stroje cywilne jak i wojskowe od starożytności do czasów współczesnych. Na pierwszy wpis leci żołnierz rzymski - aquilifer.

Aquilifer − żołnierz rzymskiej armii wyznaczony do noszenia legionowego symbolu, aquili. Aquila - insygnium legionów rzymskich wprowadzony przez reformy Gajusza Mariusza. Aquila w formie orła uważana była za symbol boga Jowisza przez co była otoczoną czcią religijną. Utrata tego symbolu podczas bitwy uważana była za największą hańbę. Żołnierze byli w stanie poświęcić życie aby go odzyskać.

Zdjęcie zrobione podczas: English Heritage Festival of History 2010

#historia #starozytnyrzym #starozytnosc #iiwojnaswiatowa #iwojnaswiatowa #sredniowiecze #rekonstrukcjahistoryczna #rekonstrukcja #nowozytnosc #xixwiek
Destr0 - Coś mało rekonstrukcji na tym portalu. Postanowiłem uruchomić tag #rekonstru...

źródło: comment_zw7ueSYUU7HuYBn0AQKT97eTS80sm0Ol.jpg

Pobierz
  • 20
@Dev321: Ale i zarabiał nieźle, lepiej niż typowy legionista (To była jedna z wyższych funkcji w legionie).

Gdzieś czytałem, że podczas lądowania w Brytanii, legioniści utracili ducha, nie chcąc opuszczać okrętów. Aquilifer jednej z elitarniejszych formacji oznajmił wtedy, że nie zamierza rezygnować z wykonania swoich obowiązków, a oni jeśli chcą pozwolić na utratę orla legionowego - niech zostaną. Podziałało to doskonale.
@Dev321: Czytam teraz na angielskiej wiki, która podaje, że jednak trochę #!$%@?ł bo legioniści złamali szyk, gdy hurmem ruszyli za dzielnym Aquiliferem, zamiast gromadzić się przy swoich przypisanych formacjach. A o sile legionu stanowiła przecież dyscyplina i szyk w którym ciężka piechota szła do boju.
@Destr0: Wydawało mi się, że ręka była symbolem składanej przez żołnierzy przysięgi.
@Oinizrum: @RezuNN: Mam za sobą książkę Kęcieka 'Wojny macedońskie", dosłownie na dniach ukończoną. Ani słowa o tym tam nie było, ale znając dyscyplinę i to jakim mirem legioniści otaczali symbole bojowe - nie mówię, że niemożliwe.

Ciekawostka: po rozgromieniu armii macedońskiej, Rzymianie pojmali jakiś czas po bitwie Perseusza Antygonidę, ostatniego króla Makedonów. Konsul Paullus obiecał mu, że włos mu z głowy nie spadnie, po czym wysłano go do Italii by