Wpis z mikrobloga

#bron #samoobrona #oswiadczenie
Jeżeli przejdzie projekt ustawy w Sejmie będzie łatwiej o pozwolenie do posiadania broni.

1. Podstawowym pozwoleniem „pierwszego kontaktu” ma być tak zwana „Obywatelska Karta Broni Palnej”. Upoważnia ona do zakupu niektórych mniej ofensywnych rodzajów broni, takich jak: strzelby, karabinki sportowe bocznego zapłonu, czy jednostrzałowe pistolety. OKBP nie będzie uprawniać do noszenia załadowanej broni przy sobie, choć pozwoli na zabieranie jej na strzelnicę. OKBP będzie wydawana każdemu obywatelowi zdolnemu do przedstawienia zaświadczenia od lekarza, psychologa oraz zaświadczenia o niekaralności.
Fajnie, będzie można sobie kupić CZtę centralnego zapłonu lub KBKSa i sobie strzelać, ćwicząc celność.
2.Osoby posiadające OKBP przez okres minimum 3 lat będą mogły występować o wydanie pozwolenia podstawowego. Będzie ono upoważniało do zakupu wszelakiej broni, która dziś jest dostępna dla cywilów, w tym samopowtarzalnych karabinów i pistoletów centralnego zapłonu. Dodatkowo, dla osób niecierpliwych, lub potrzebujących broni już dziś, przewidziano możliwość zdobycia pozwolenia podstawowego w trybie przyspieszonym. W takim przypadku wnioskodawca będzie musiał nie tylko dostarczyć zaświadczenia od psychologa i z rejestrów karnych, ale także zdać egzamin przed komisją. Podobnie jak OKBP, pozwolenie podstawowe nie będzie uprawniało do noszenia załadowanej broni przy sobie.
Tu już poważniej, owe pozwolenie daje możliwość kupienia (ale nie noszenia przy sobie!) broni palnej typu Glock, Walter czy sam Beryl
3. Najwyższym stopniem wtajemniczenia będzie pozwolenie rozszerzone. Jako jedyne wydawane czasowo na okres 5 lat, faktyczne pozwolenie na noszenie załadowanej broni. Intencją autora ustawy jest, by osoba nosząca broń umiała się nią posłużyć w sytuacji zagrożenia. Dlatego warunkiem uzyskania pozwolenia będzie posiadanie pozwolenia podstawowego oraz zdanie egzaminu praktycznego ze strzelania dynamicznego.
Tu raczej mało kto dostanie, no chyba że służby porządkowe, ewentualnie Janusze łowiectwa. Trochę bym się czuł nieswojo widząc gościa z giwerą w kieszeni ale myślę że po jakimś czasie widom by był normalny.

Jestem bardzo ciekawy czy to przejdzie.
  • 23
broni palnej typu Glock, Walter


@Zawsze_Pomagam: nie żeby się czepiał, ale nie ma broni palnej typu Glock czy Walter, to nazwy firm ;) O ile Glock zasadniczo robi jeden dość charakterystyczny typ broni (polimerowe pistolety z iglicznym mechanizmem uderzeniowym). To Walther robi zasadniczo wszystko. ;)

Tu raczej mało kto dostanie, no chyba że służby porządkowe, ewentualnie Janusze łowiectwa. Trochę bym się czuł nieswojo widząc gościa z giwerą w kieszeni ale myślę
@Jason_L_McCabe: Jestem miłośnikiem jak i aktywnym "strzelcem" ale jednak nie chciałbym żeby ktoś miał nosić przy sobie giwerę choćby idąc na zakupy. Powód prosty- kradzież/zguba. Zdarza się każdemu zgubić portfel, komórkę, klucze, to samo będzie z bornią. A jednak nie chciał bym żeby jakiś pryszczaty 15 latek znalazł broń i sobie strzelał nie wiadomo gdzie i w co.
Walter, Glock- te najbardziej popularne, chodziło mi o broń krótką centralnego zapłonu -
@xSQr: Samochód też może służyć do zabijania jak broń, nawet do masowego morderstwa z premedytacją.
Dlatego w projekcie ustawy są obowiązkowe badania psychoogiczne. Ja psychologa oraz psychiatrę miałem dwa razy i powiem CI szczerze że te osoby bardzo sprawnie potrafią wyciągnąć z Ciebie wszystko, dosłownie wszystko. Manipulują Tobą tak sprawdzając czy się stresujesz, jak reagujesz na atak. Dlatego uważam że ten badania wykluczy potencalnych ludzi, którzy zamierzają używać broni inaczej niż
@pezz: z ustawy o broni i amunicj, Roz. 1, art. 10:
8. Zabrania się noszenia broni posiadanej na podstawie pozwolenia do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych bez zgody właściwego organu Policji.
9. W rozumieniu ustawy noszenie broni oznacza każdy sposób przemieszczania załadowanej broni przez osobę posiadającą broń.

Przy pozwoleniu sportowym możesz nosić broń przy sobie
@Zawsze_Pomagam: ja porównując te zmiany proponowane przez ROMB a obecne ustawodastwo nie widzę znaczących różnic. Braun dobrze powiedział, że ROMB tylko wybiera sobie kolor kagańca. Gdzie tutaj jakaś rewolucja? Jest wręcz krok w tył, bo OKBP będzie wydawana ludziom, którzy nigdy nie mieli przeszkolenia strzeleckiego i nawet nie zostali poinstruowani jak wygląda bezpieczne obchodzenie się z bronią.
Walter, Glock- te najbardziej popularne, chodziło mi o broń krótką centralnego zapłonu - znawcy tematu wiedzą o co chodzi ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@Zawsze_Pomagam: jak pisałem - o ile w Glocku nie ma wątpliwości o co chodzi bo robią tylko pistolety i to zasadniczo w jednej technologii... to Walter to duży producent wszystkiego, w tym np. bardzo popularnej broni sportowej bocznego zapłonu ;)
@TJ_Laser: tylko ile z tej nauki podstaw to bedzie nauka na błędach? osobie nieprzeszkolonej z bezpieczeństwa nie powinno dawać się broni do ręki. Pocisk .22lr ma prędkość wylotową około 170J, wiatrówki można mieć bez pozwolenia jak mają do 17J. .22lr też może zabić
@Zawsze_Pomagam: #!$%@? ustawa, jeżeli ostatni stopień ,,wtajemniczenia" będzie tak samo decyzyjny jak teraz wydawanie pozwolenia do obrony osobistej, jedynie 1 punkt jest fajny, ale bym dodał obowiązkowe powiedzmy 5 godzin szkolenia w obsłudze broni na strzelnicy z zaświadczeniami o ukończeniu itd.