Wpis z mikrobloga

#gryplanszowe #grybezpradu #robinsoncrusoe
Dwie porażki solo, a teraz pierwsza partia w dwójkę... i wygrana, choć początek był ciężki. Na szczęście po rozbudowaniu tego cholernego dachu na czwarty poziom gra stała się o niebo łatwiejsza, dużo pomogła nam też beczka, żetony odkrywane przy nowych terenach i wybudowanie przedmiotów, które dają dodatkowe żetony do niektórych czynności. Ognisko rozpaliliśmy już w 10 rundzie, więc jestem bardzo zadowolony z przebiegu partii.

Kilka pytań odnośnie pierwszego scenariusza:
1) Już w dziewiątej rundzie mamy ogień i wybudowane wszystkie pięć etapów ogniska, więc wszystkie wymogi są spełnione. Teraz zaczyna się dziesiąta runda - wygrywany na jej początku czy końcu? Dograliśmy dla pewności do końca, ale w sumie cholera wie, czy było to potrzebne.
2) Wytworzenie przedmiotów, które mają tylko postacie, wymaga użycia żetonów? Czy tylko dwóch żetonów determinacji?
3) Losujemy kartę, która każe nam zasłonić wydobywany surowiec. Tylko, że w danej rundzie nic nie było wydobywane. Co w takim razie trzeba zasłonić?
4) Dołożenie drewienek do stosu nie jest akcją? Można po prostu zrobić to raz w turze przed właściwymi akcjami?
  • 8
@Munchhausen:
1. Na początku
2. do każdej postaci przypisana jest karta Pomysłu, który może zostać przez tę postać (i tylko przez nią) przekształcony w Przedmiot. Jeśli tak się stanie, postać natychmiast otrzymuje 2 znaczniki determinacji, które dołącza do swoich zapasów.
3. Jaka jest dokładnie treść karty?
4. Nie jest akcją. Można po prostu zrobić to raz w turze przed właściwymi akcjami.
@tomash-pl: Co do trzeciego, to musiałbym sprawdzić, ale brzmiała mniej więcej "zasłoń surowiec, który wydobywasz" albo "zasłoń wydobywany surowiec". Są karty, które każą zasłonić konkretny typ w pobliżu obozu - te są jasne. Tutaj po prostu zasłoniliśmy jeden surowiec w pobliżu obozu, ale sęk w tym, że nie był on akurat wydobywany.
@Munchhausen: nigdy chyba nie trafiłem na to wydarzenie ;) ale jeśli tak, to moim zdaniem nie powinieneś jej rozpatrywać, bo nic w tym momencie nie wydobywałeś, żeby wyczerpać źródło
@Munchhausen: tak na marginesie:

jakby co to mega polecam dodatkowe scenariusze do pobrania ze strony Portala, grałem w tym tygodniu w Livingstone'a i moim zdaniem bije na głowę te, które są w pudełku :)
Musiałem ją pociągnąć z powodu wcześniejszej karty wydarzenia.


@Munchhausen: To znaczy, że miałeś szary znak zapytania na szarych kartach (akcji zbierania surowców). Wówczas kartę musisz dobrać i rozpatrzyć tylko w przypadku wykonywania akcji zbierania surowców. Jeśli takiej akcji nie wykonujesz, to szary znak zapytania leży na wierzchu kart i rozpatrujesz go dopiero w momencie podjęcia się tej konkretnej akcji.