Wpis z mikrobloga

Mirasy, pomóżcie mi zaplanować dalszą naukę #frontend

Jestem na etapie podstawowej/średniej znajomości JS i jQuery. Pora chyba więc na frameworki. No i tu zaczynają się problemy.

Co wybrać?

- Angular 1
- Angular 2
- React
- Ember
- Backbone
- jeszcze jakis inny

Czy wszystkie wymienione wyżej wykonują te same zadania, czy czymś się różnią?
Czy wystarczy znać jeden z nich, czy kilka?
Jeśli kilka to w jakiej kolejności zacząć naukę?
Co ma największe szanse królować w ofertach pracy w najbliższym czasie?
Są jakieś warte uwagi polskie materiały do nauki?
I najważniejsze - ile mniej więcej trzeba poświęcić czasu na swobodne opanowanie, żeby stykało na middle front-enda?

#javascript #angularjs #react #emberjs #backbone
  • 10
@razor535:

Czy wszystkie wymienione wyżej wykonują te same zadania, czy czymś się różnią?

nie, różnią się, zwłaszcza react od pozostałych

Czy wystarczy znać jeden z nich, czy kilka?

im więcej tym lepiej, aczkolwiek lepiej znać jeden bardzo dobrze niż kilka po łebkach

Jeśli kilka to w jakiej kolejności zacząć naukę?

ja bym polecał opanować dobrze angulara 1 i reacta, potem ewentualnie zacząć zabawę z angularem 2 (gdy juz bedzie to miało
@larvaexotech: Niby czemu praca zawodowa poza PL react? popatrz na popularność Angulara i na Reacta - od zleceń na Upworku po popularność w zapytaniach googla.
@razor535: Ja bym na Twoim miejscu Angular 1, potem 2. Frameworki to nie jest religia, zacznie się coś zmieniać to po prostu zmienisz frameworka.
@Daronk: Ok to prawda jednak sądzę że za rok to się mocno zmieni bo teraz nikt już nowych projektów nie startuje w Angularze, wszystko leci na react.

Natomiast zdecydowanie zgadzam się z:

Frameworki to nie jest religia


Trzeba uczyć się tego co potrzebne i tyle. Im więcej frameworków znasz, tym bardziej wartościowym jesteś pracownikiem, szczegolnie w firmach które outsourcingują rozwiązania, tam np pracownik znający przyzwoicie dwa angulary, reacta, vue, knockouta i
Ok to prawda jednak sądzę że za rok to się mocno zmieni bo teraz nikt już nowych projektów nie startuje w Angularze, wszystko leci na react.


@larvaexotech: Różnie z tym bywa, ostatnio w takim jednym byłem - nowy, Angular 1.

Trzeba uczyć się tego co potrzebne i tyle. Im więcej frameworków znasz, tym bardziej wartościowym jesteś pracownikiem, szczegolnie w firmach które outsourcingują rozwiązania, tam np pracownik znający przyzwoicie dwa angulary, reacta,
@larvaexotech: Też racja, ja sam w phpie nie siedzę, ale z tego co widzę to mocno stoi Symfony 2 i Laravel też czasem wyskoczy, a do sklepów Magento (i nowe Magento 2). No i te wszystkie wordpressy, Joomle itd.
@Daronk: chodzi o to że jest wiele osób które nie idą w nowe technologie tylko stawiają nowy projekt np. na angularze jedynce "bo jest najlepszy" (innymi słowy "bo nie chce mi się uczyć innego"). ang1 to obecnie framework archaiczny, jest już dwójka i wiele innych ciekawych alternatyw.
@razor535: na ng jest teraz zapotrzebowanie ogromne, na Linkedinie nie ma dnia bez nowego rekrutera szukającego pilnie jakiegoś angularowca. Ma to zresztą odbicie w rozmiarze społeczności zgromadzonej wokół każdego z tych frameworków. Jeśli masz w planach pracować we front-endzie to na pewno warto zacząć z tego miejsca.

A jeśli boisz się, że angular 1 wyjdzie zaraz z użytku, to ucz się go równolegle z es6, będzie Ci łatwiej przesiąść się do