Wpis z mikrobloga

Skompletowałem sobie ostatnio, super tani "zestaw terenowy dla vlogera"

Nie wszędzie chcę i mogę nosić ze sobą oświetlenie, mikrofon studyjny i lustrzankę (+statywy do tego wszystkiego).
Za to, wszędzie mam ze sobą telefon komórkowy, zdatny do nagrywania filmów w jakości HD (chyba każdy współczesny smart-model to potrafi?).

Nagrywanie filmów telefonem to jednak nie zawsze dobry pomysł:

➊ Oświetlenie jest tutaj kluczowe. Współczesne smartfony nagrywają piękny obraz za dnia, w pełnym słońcu. Nie nagrasz niczego sensownego np. siedząc w samochodzie po 17, zimą ;)
➋ Jakość nagrywanego komórką dźwięku jest dobra... o ile nie filmujesz zdarzenia na ulicy z własnym komentarzem 'zza kamery'. Wtedy dźwięk dominujący to szum uliczny.
➌ Jakimś cudem, robiąc zdjęcia aparatem uzyskujemy szerszy kąt widzenia niż kręcąc nim filmy. Chcesz pokazać się na filmie w fajnym otoczeniu, kręcąc go z ręki? Prawdopodobnie Twoja głowa zajmie 70% kadru :(

Postanowiłem rozwiązać te problemy i kupiłem to, co widać na zdjęciu.
Podane ceny to kwoty jakie zapłaciłem w momencie kupna.
Kurs waluty się zmienia, więc ceny mogą się różnić, ale pewnie nie więcej niż o 1zł.

▶▶▶ Zestaw obiektywów do smartfona - 5,77zł ◀◀◀

W komplecie są 3 obiektywy:
- makro (do robienia zdjęć małym przedmiotom - dla vlogera bezużyteczny)
- rybie oko (taki tam brzydki efekt... nie wygląda to zbyt dobrze.)
- szeroki kąt (sprawia, że w kadrze mieści się więcej rzeczy - np. tło za Tobą. To jest super i mało zniekształca obraz)

▶▶▶ Oświetlenie LED do telefonu - 15,90zł ◀◀◀

To małe urządzenie emitujące BARDZO ostre, białe, surowe światło.
Docelowo służy to do oświetlania Twojej twarzy podczas robienia #selfie, ale w praktyce świetnie się sprawdza także przy kręceniu filmów np. w samochodzie, gdy na dworze jest już szarawo.
Jako ciekawostkę dodam, że wtyk mini-Jack to tylko uchwyt do montowania światełka. Samo urządzenie jest 'autonomiczne' i nie pobiera żadnej energii ze smartfona (ma wbudowaną baterię).

▶▶▶ Mikrofon krawatowy - 15,28zł ◀◀◀

Jeśli masz telefon z androidem, to kupisz takie cudo za 4-5zł. Ja mam #iphone, więc musiałem zainwestować w kompatybilny z nim sprzęt - stąd taka cena.
Mikrofon ten pozwoli Ci np. dodać narrację do tego, co nagrywa Twój telefon, bez konieczności trzymania głowy blisko mikrofonu. Do tego, tak nagrany dźwięk jest zawsze głośniejszy i czystszy. Sprawdza się także świetnie przy nagrywaniu wypowiedzi np. w samochodzie, gdzie w teorii panuje zupełna cisza ;)

Cały zestaw kosztował niecałe 37zł (przesyłka z Chin - gratis!).
Jak widać, można za niewielkie pieniądze zdobyć akcesoria, które znacząco podniosą jakość (lub niekiedy wręcz umożliwią nagrywanie) filmów w mniej dogodnych warunkach.

Polecam wszystkim, którzy chcieliby zacząć swoją przygodę z wideo na #youtube, a nie chcą przy tym wydawać kilku tysięcy na lustrzankę, oświetlenie, mikrofony itp. (#cebula FTW!).

#chinskiecuda #aliexpress #technologia #itemyzchin #chwalesie
Pobierz
źródło: comment_GKwwyF7kOkXU06qMJHTOduHwvCXkpUF5.jpg
  • 28
@zolwixx: w zasadzie dowolny smartfon. Cokolwiek, co nagrywa w jakości minimum 720p, czyli prawdopodobnie każdy model z ostatnich powiedzmy 4-5 lat ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@lukaschels: postaram się coś nagrać w wolnej chwili. Co do oświetlenia, to jak powiedziałem, jack to tylko uchwyt, więc po prostu nie wtykam go do otworu, tylko stawiam światło tam, gdzie mi wygodnie (np. opieram o coś).

+ @highlander
głupota


@preditio: jeśli ważna część Twojego życia (tak jak u mnie) to produkcja filmów i vlogów, to uwierz mi, że taki sprzęt bardzo ułatwia życie. A jeśli masz gdzieś vlogi i duperele z Youtube, to przynajmniej połączenie obiektyw + światełko może Ci się przydać, aby walnąć ładne #selfie z laskami w pubie ( ͡º ͜ʖ͡º)
@lukaschels: tak. Powerbank zawsze mam w plecaku :) Ale na szczęście oświetlenie ma własne zasilanie (wbudowana bateria, ładowana po USB) + bardzo mało pobiera prądu (jedno ładowanie tygodniowo). Reszta akcesoriów nie powoduje zwiększenia poboru mocy przez telefon ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@preditio: ale ja mam przyzwoity sprzęt, którym nagrywam - Canon EOS 650D, oświetlenie studyjne, mikrofon pojemnościowy, statywy, tła fotograficzne... całość to inwestycja 4k+

Nie napisałem tego wpisu aby powiedzieć światu 'wystarczy wydać 37zł i będzie tak samo!' - bo nie będzie :D
Potrzebowałem po prostu mieć coś, co mógłbym CODZIENNIE nosić w kieszeni kurtki, a co polepszyłoby jakość moich filmów. Canon średnio mi się do kieszeni mieści ( ͡º ͜
@imlmpe: Wszystko fajne tylko chyba zapomniałeś, że regulamin wykopu zabrania umieszczania refów więc post pewnie zaraz zostanie usunięty ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Wszystko fajne tylko chyba zapomniałeś, że regulamin wykopu zabrania umieszczania refów więc post pewnie zaraz zostanie usunięty


@sebask: nie ma takiego punktu w regulaminie. Dziele się jedynie swoimi znaleziskami - jest to w pełni zgodne z regulaminem.
@imlmpe: Też się dzieliłem kiedyś w taki sposób, a moje posty były usuwane za naruszenie regulaminu. Dlatego o tym piszę, ja do samego wpisu nic nie mam bo pomimo iż znałem wszystkie te gadżety to uważam wpis za wartościowy dla innych.