Wpis z mikrobloga

pora na #sztukanadzis

Sztuka na dziś: Gustave Moreau, Pieśń nad pieśniami (fragment), 1893, akwarela na papierze, 38 x 20 cm, Muzeum Ohara w Japonii

Twarz tancerki jest tylko wybranym przeze mnie fragmentem obrazu, całość możecie zobaczyć tutaj: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gustave_Moreau_-_Song_of_Songs_(CantiquedesCantiques-GoogleArtProject.jpg


Moreau był jednym z głównych twórców symbolizmu w malarstwie zachodniej Europy. Choć wyrósł ze środowisk akademickich, starał się odgradzać od obowiązujących kanonów, jako zbyt radykalnie jednoznacznych, odartych z głębi, pozbawionych życia. "Nie wierzę ani w to, co widzę, ani w to, czego dotykam. Wierzę jedynie w to, czego nie widzę i całkowicie w to, co czuję." To dość dobry przyczynek do tworczości Moreau, który swoimi kompozycjami starał się wyrazić jakiś szerszy, niewypowiedziany sens. Podobnie jak genialny Puvis de Chavannes, malując postaci na swoich obrazach, nie portretuje ich, ale szkicuje całe postawy, historie, wrażenia i skojarzenia. Tym charakteryzuje się malarstwo symbolistów: dążyli oni do odbioru obrazu poprzez grę subiektywnych odczuć rodzących się na widok określonej sceny, nie dziwią więc późniejsze artystyczne mariaże z impresjonizmem czy ekspresjonizmem.


Pieśń nad pieśniami nawiązuje oczywiście do opisanej w Starym Testamencie miłości Salomona i Sulamitki, księgi miłosnej o charakterze alegorycznym.


Przypominam, że wszystkie wpisy pochodzą ze strony na facebooku, (facebook.com/sztuka.codziennie) gdzie dodaję więcej dzieł i ciekawostek.

#sztuka #akwarela #symbolizm #moreau
C.....l - pora na #sztukanadzis



Sztuka na dziś: Gustave Moreau, Pieśń nad pieśniam...

źródło: comment_D3pFeb4kynhdfWI3N7ohvI7DGXvHTJeP.jpg

Pobierz