Wpis z mikrobloga

Dlaczego kosmici nie odpowiadają na nasze sygnały? Może wygineli w wyniku globalnych wojen lub katastrof albo z braku surowców? Może jesteśmy sami w kosmosie i wszechświat jest skazany na pustkę? Może cywilizacje kosmiczne pojawiły się zbyt późno by rozwinąć się do tego co mamy teraz? Może we wszechświecie istnieje ksenofobiczna rasa eksterminująca każdą żywą istotę gdy tylko natrafią na jej ślad (z drugiej strony wtedy powinny pojawiać się sygnały od cywilizacji nieświadomych ewentualnego zagrożenia). Może wyżej rozwinięte cywilizacje doszły do wniosku że podróże międzygwiezdne są nieosiągalne i siedzą odizolowane od świata w swoich układach (sama ciekawość otaczającego ich świata obala ten pomysł, chyba że mają gdzieś rozwój technologiczny i naukowy). Albo istnieje jakieś prawo zabraniające kontaktu ze słabiej rozwiniętymi cywilizacjami.

#kosmos #ufo #pytaniabezodpowiedzi #paradoksfermiego
  • 44
@Herflik: też istnieje taka możliwość, jak z przykładem ludzi i mrówek. Ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć, albo istnieje bardzo mała ilość ET na poziomie wyższym i wszystkich nie interesują badania i obserwacje innych ras, albo mają wyraźny zakaz. Chociaż z mrówkami nikt nie próbuje się komunikować ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@dragon240994: źle mnie zrozumiałem - oni doskonale wiedzą o naszym istnieniu i mogą się z nami komunikować, tyle, że nie chcą.

To nie jest tak jak ludzie i mrówki. To raczej jak 5-latek i profesor uniwersytetu. Profesor uniwersytetu może rozmawiać z 5-latkiem, ale nie o fizyce kwantowej czy ontologii już nie bo 5-latek tego nie zrozumie. Chciałbyś, żeby ET traktowali nas jak 5-latków? No chyba nie. ( ͡° ͜
@dragon240994: Wiem o tym, ale chociażby obecnie - materiały o kosmitach są udostępniane przeważnie w rozdzielczości 144p. Przy obecnym nasyceniu kamer, komórek nagrywających w HD, kamerek w samochodach i innych sprzętów rejestrujących obraz nie ma opcji aby nie udało się nagrać UFO w dostatecznie wysokiej rozdzielczości.

@Herflik: Wydaje mi się że chociażby pęd do poznania nowej cywilizacji, kultury itp. popchnąłby ich do kontaktu z nami.
@Herflik: ok, zaczynam rozumieć o co ci chodzi. Logiczne że technologia cywilizacji kosmicznych zdolnych do podróży międzygwiezdnych może wykraczać poza nasze pojmowanie oraz domysły. W takim przypadku kontakt nie ma sensu.
@zirytowana_plaszczka: równie dobrze mógłbyś wyjaśniać pigmejom zawiłości budowy piramid egipskich.

Jeżeli byliby to ET zdolni do podróży międzygwiezdnych to by musieli by nas wyprzedać o setki tysięcy lat, jeśli nie o miliony. Ja uważam, że ET na poziomie III skali Kardaszewa obserwują nas od dłuższego czasu i czekają, aż wejdziemy na wyższy poziom.
@Harkonnen: to jest ciekawa opcja, nie wyklucza istnienia ET i nie potwierdza go. Po prostu czas na dotarcie wiadomości jest zbyt duży :D Wysyłamy sygnały stosunkowo od niedawna, możliwe że odpowiedź do nas doleci w tym lub następnym stuleciu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@TenebrosuS: ok, a co jeśli obcy nadawaliby sygnały od setek lub tysięcy lat? Wtedy pozostaje możliwość odebrania sygnału. Wychodzi na to że cywilizacje rozwinięte o setki lub tysiące lat do przodu po prostu mogą nie istnieć.