Wpis z mikrobloga

Mirki, czy jest jakas roznica przy ocieplaniu budynku


a) 20 cm styropianu kotwionego do sciany
b) 20 cm styropianu klejonego do sciany
c) 10 cm styrupianu kotwionego w scianie + 10 cm styropianu klejonego do sciany

Orientacyjnie wspolczynnik liczyłem na:


Przy 20 cm styropianu nawet niskiej jakosci wspolczynnik przenikalnosci cieplnej U bedzie mniejszy niz 0.20 W/m^2*K, czyli bedzie spelnial wymagania normowe na rok 2021. Sadze ze uzyty bedzie styripian o wspolczynniku 0.035.

Wiec, ktora opcje polecacie i dlaczego (mile widziane odpowiedzie osob z wlasnym bagazem doswiadczen w tym temacie). Wydaje mi sie ze opcja "a" nie jest dobra poniewaz w miejscu kotwienia kazdej plyty styropianu powstana mostki termiczne(?), opcja "c" niesie za soba wyzsze koszty robocizny + materialów, opcja "b" wydaje mi sie najrozsadniejsza, ale jak to wyglada w praktyce, jakie sa wady i zalety roznych rozwiazan?

#budownictwo #budujzwykopem #pytanie #pytaniedoeksperta #niewiemjaktootagowac
  • 19
  • Odpowiedz
@MagicQ: kotwisz styropian kiedy ocieplasz wysoki budynek i wiatr działający na elewacje może go oderwać od ściany (ssanie) lub kiedy styropian jest obciążony np. płytkami.
Dla budynku jednorodzinnego wystarczy na klej.
  • Odpowiedz
  • 0
@MagicQ: kotwiczy się od jakiejś tam wysokości, sąsiad ma zakotwiczony cały przy domu parterowym a wolna pustkę dał piankę, mówi że się sprawdza. Ja natomiast mam cały dom klejone, jedna ścianę tylko zakotwiczylem bo robi się tam jakby tunel powietrzny i zawsze po tamtej stronie domu jest przeciąg jak jasna cholera, zakotwiczylem a w pustkę piankę
  • Odpowiedz
@MagicQ: mnie w szkole uczyli ze ekonomicznie uzasadnione jest 10 cm powyżej to pic na wodę, jak z kozuchem 3 nic nie daje. Ale co ja tam wiem marketingowcy od styropianu są mądrzejsi.
  • Odpowiedz
@energetyk2: bardzo upraszczasz. Wiesz w ogóle, że według warunków technicznych jest wymagany pewien poziom wspołczynnika U, a w następnych latach będzie nawet bardziej rygorystyczny, który nie jest możliwy do spełnienia przy 10 cm?
@MagicQ: Jeśli chodzi o te trzy sposoby to na współczynnik U nie ma to praktycznie żadnego wpływu, jedynie przy kotwach uwzględnia się poprawkę na łączniki ale ta poprawka ma znikomą wartość.
  • Odpowiedz
@energetyk2: idac tym tropem to praktycznie kazda dziedzine- szczegolnie te zwiazane z budownictwem- mozna podciagnac pod ideologie "lobby" i "reka reke myje", co na pewno ma jakies pokrycie w rzeczywistosci, ale nie wolno popadac ze skrajnosci w skrajnosc. Nic nie zastapi zdrowego rozsadku.
  • Odpowiedz
@MagicQ: Na TEJ możesz dogrzebać się pdfa z szeroko omówionym zagadnieniem technologii wykonania ociepleń.
Mostki termiczne od kołków to tylko szpilki - można temat zniwelować częściowo krążkami na krążki kotew, ale jak wyżej pisali - przy domki jednorodzinnym lepiej iść w klej, którego technika stosowania (sposób rozprowadzenia) także w pdfie konkretnie omówiona.
Inna sprawa jak zmusisz ekipę, która będzie Ci to robić, żeby tak własnie robiła...
  • Odpowiedz