Wpis z mikrobloga

#praca #prawopracy #prawo

Jakie są konsekwencje zerwania umowy zlecenia? Hipotetyczna sytuacja - idę do pracy do Januszexu ale jednocześnie byłem na kilku rozmowach w lepszych firmach i jeszcze nie dali mi odpowiedzi (januszex był pierwszy). Pracuję kilka dni dla januszexu i chcą mnie zatrudnić w dobrej firmie, na lepszych warunkach etc. To w takiej sytuacji mogę wyjść i #!$%@?ąć drzwiami? Co mi grozi oprócz tego, że nie wypłacą mi ew pieniędzy za nieprzepracowane godziny?
  • 12
@Jakr: jeśli jest to umowa zlecenie, to nie jest to umowa na okres próbny zgodnie z Kodeksem Pracy. To w ogóle nie jest regulowane Kodeksem Pracy, a Kodeksem Cywilnym. Oczywiście mógłbyś wnieść o ustalenie stosunku pracy, ale w tej sytuacji to chyba szkoda czasu żeby się z tym pieprzyć
@Jakr: 746 KC § 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.

Przy czym jest możliwość że w umowie nastąpiło ograniczenie prawa wypowiedzenia np. okresem wypowiedzenia
@Jakr: ciężko mi to odnieść do określonej sytuacji nie znając jej, ale jest to wszystko co pracodawca musiał zapłacić w związku z Twoim wypowiedzeniem np. poszukiwanie innego zleceniobiorcy czy koszty związane z tym że nikt Twojej pracy nie wykonywał. Jeśli była kara umowna to to odszkodowanie de facto odpada, no chyba że jest w umowie specjalna klauzula a odszkodowanie jest wyższe niż kara umowna