Wpis z mikrobloga

@jepek: robiłem cydr zanim stało się to modne! na sokach z biedry wychodzi super ;> potem troszke cukru (mała płaska łyżeczka) + 1-2 pigułki słodzika z lidla na każde 0.5l i w budelki żeby zagazowało (co najciekawsze słodzika w cydrze nie da się wyczuć)

Ale jeżeli będziesz mieć możliwość zrobić własny sok z jabłek (jak cos to pisz do mnie, powiem co i jak) to warte to włozonej pracy!

Dziś opróżniłem
@zachwiej: ale się zajarałem tematem. Pomysł na cydr wszedł mi właśnie do głowy bo mam dostęp do jabłek, które spadają z drzewa i nikt nic z nimi nie robi. Raz, że szkoda jabłek, a dwa to, że piłem kiedyś cydr kolegi i bardzo mi smakował!

Jestem trochę zaskoczony, że można go zrobić ze zwykłego soku z Biedronki. Jabłka będą w wakacje więc teraz chętnie spróbuję łatwiejszej wersji i zrobię z soku.
@jepek: co do cydru z biedronki, kup ok 4-4.5l (jeżeli masz 5 litrowy balon) bo będzie się pienić, A tak to poprostu zalewasz sok dodajesz droższe nawet nie musisz ich startować tylko siup, rurka fermentacyjna i do ciepłego miejsca, czekasz aż przestanie gurglać i wtedy mozesz juz pić (choć nie polecam :P ) albo zlać do butelek (najlepiej do 0.5l po piwie i kapslować ale mozna i do 1.5l petów) dodajesz
@zachwiej: super, dzięki za rady! Obiecuję, że wykorzystam wszystkie ;-) Opis Twojej prasy jest mega :-D Jabłka mam na działce więc myślę, że coś podobnego wykombinuję. Możesz być pewien, że będę podpytywał za kilkadziesiąt dni. Pytanie na ile przeszkadza taka butla która fermentuje? Rozumiem, że musi być w mieszkaniu - piwnica nie wchodzi w grę. Biorę się zaraz za szukanie sklepu, w którym kupię odpowiednie drożdże. Do rozlania jest trochę czasu,
@zachwiej: Ja też na razie robię cydr z soku z kartonu. Obecnie się klaruje w balonie 8l.Ale zamierzam jesienią zrobić już taki z jabłek, więc z opisu prasy skorzystam ;) A jakich drożdże używasz? Z biowinu czy zamoyskich? Ja obecnie ożywam G995, jakoś je lubię.

@jepek: Odgłosy bulgotania mi np. nie przeszkadzają, a wręcz uspokajają:)
@jepek: W zasadzie wszystkie budowlane typu obi itd, ja zamówiłem kapslownice nallegro wraz z kapslami cos 60zł wyszło.

Bulkanie jak bulkanie może przeszkadzać szczególnie w nocy. Burzliwą fermentacje w domu a potem na cichą mozna do piwnicy, dodatkowo jeżeli temperatura przekroczy jakies 26-28* to daj do piwnicy, niższa temp spowoduje dłuższą fermentacje ALE będzie mniej metanolu i alkoholi ciężkich co przełoży się na dużo lepszy smak.

Potrzebujesz:

-Balon na wino (5l
@zachwiej: No tak, widzę, że zajmujesz się już produkcją masową :D. Bliżej jesieni trzeba będzie taką prasę sobie zbudować:) Ja, jak uzbieram 15kg jabłek to będę zadowolony. Będę się starał też, o jakieś spady ;)