Wpis z mikrobloga

Wołki z Bytynia
Od 142 lat w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu znajduje się skarb kilku przedmiotów, odkrytych w 1873 roku w okolicach Bytynia k/Szamotuł (gmina Kaźmierz), wówczas w granicach folwarku Witkowice, którego właścicielem był Bronisław Gąsiorowski. Zabytki te zostały znalezione przypadkowo podczas usunięcia głazu, zalegającego na polu. Znaleziono dwie figurki wołków sprzężonych jarzmem i sześć płaskich siekier.
Figurki wołków – według zapisu z 1873 r. były pierwotnie połączone za pomocą pręta odłamanego przez znalazców, interpretowanego jako jarzmo. Wołki mają wydłużony grzbiet, krótkie klockowate nogi, schematycznie ukształtowaną głowę, na której znajdują się długie rogi, wypukłe oczy i spiczasto zakończony pysk. Na szyi znajduje się podwójne, poprzecznie karbowane, ozdobne obroże. Ogon jest krótki i gruby. W tylnej części brzucha obu wołków znajduje się poprzeczny otwór przechodzący u jednego przez cały korpus, zaś u drugiego taki sam otwór jest z kolei zaczopowany od strony wewnętrznej. W tylnej części głowy, od strony zewnętrznej, widoczne jest małe ucho. Figurki są pokryte patyną, a miejscami są silnie skorodowane.
Nie udało się dotychczas ustalić okoliczności ukrycia skarbu, ani też faktu kto go zakopał w ziemi: odlewca czy właściciel tych przedmiotów. Zabytki ze skarbu z Bytynia można datować w przedziale lat od około 2300 do około 1600 p.n.e.

#artefaktnadzis #historia #archeologia #wielkopolska #dyktapoleca #
HorribileDictu - Wołki z Bytynia
Od 142 lat w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu znaj...

źródło: comment_wQOLzQ6g4B1afLbRIgYLRAeH6l023Z2r.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
@HorribileDictu: U mnie większość zdjęć z tej strony w ogóle się nie wczytuje. Niestety tak to wygląda, że ktoś wolał dać koledze kolegi to do zrobienia (bo co to za problem zrobić kilka fotek?) zamiast zatrudnić firmę, która zrobiła by zdjęcia i stronę porządnie. ( ͡° ʖ̯ ͡°) No nic, trzeba będzie kiedyś odwiedzić Muzeum Archeologiczne w Poznaniu :)
  • Odpowiedz