Wpis z mikrobloga

Mam nadzieję moje drogie Mirki, że tym razem wykopiecie a nie zakopiecie. Dzięki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Od zawsze się mówi o współpracy między amatorami i profesjonalistami - ale nigdzie ten rodzaj współpracy nie wychodzi tak fajnie jak w astronomii.

To niesamowicie pocieszające - bo dla bardzo wielu ludzi astronomia jest czymś fascynującym - sam widzę u siebie jak dużo osób codziennie śledzi stronę i nowości - i to cholernie cieszy. Jednocześnie wiele osób lubi astronomię, ale nigdy by się nie podjęło jej studiowania.
Nie bez powodu się mówi "It's not rocket science" - automatycznie wskazując, że tylko Sheldon i Raj mogą się zajmować tak super-skomplikowanymi rzeczami. To odstrasza nawet dobrych kandydatów na studia astronomiczne.

Ale dzisiejszy news o odkryciu przez amatorów całkowicie nowej galaktyki, która na dodatek rozwiązuje problem, który astronomowie zawodowi mieli z inną galaktyką - być może sprawi, że jeżeli nie zawodowo, to przynajmniej amatorsko kilka osób jednak zajmie się astronomią, obserwacjami. To byłoby niesamowicie ciekawe zjawisko.
Aż można uwierzyć we własne siły - sami zobaczcie:

http://www.wykop.pl/link/3007737/astronomowie-zauwazyli-niewielka-galaktyke-zaczepiajaca-olbrzyma/

#astronomia #astrofizyka #galaktyki #astronomiaamatorska #obserwacjeastronomiczne #astrofoto #astrofotografia
  • 4
@WilecSrylec: szczególnie jeżeli mówimy o takim podstawowym sprzęcie jak chociażby Synta 8, która potrafi zarazić ludzi astronomią na lata.... a przynajmniej tak wynika z czytania forów internetowych - w życiu żadnego teleskopu nie miałem :)