Wpis z mikrobloga

Pytanie do studentów prawa, mirków spod tagu #prawo oraz entuzjastów zbieractwa i poszukiwań różnych starodawnych rzeczy.
Ostatnio zainteresowałem się tematem ciosów mamutów, zauważyłem nawet, że od czasu do czasu pojawiają się jakieś na #allegro więc zanim bym ewentualnie zainwestował jakiś hajs chciałbym wiedzieć jak to wszystko wygląda prawnie.
Rozumiem, że ciosy mamuta nie podlegają pod ochronę jak ciosy słoni? Cóż pierwsze pytanie było proste, ot dla odhaczenia, teraz już trudniej.
Czy istnieją przepisy regulujące i ograniczające obrót czy posiadanie skamielin?
Jak jest z ich pozyskiwaniem, czy jeśli ktoś znajdzie taki cios z w ogródku, lesie, rzece to może go zachować czy musi gdzieś zgłaszać/oddawać (znalezione w necie przypadki kończyły się na zgłoszeniu do konserwatora zabytków)? Kwestia tego czy gdybym zakupił taki cios lub w sumie jakąkolwiek skamielinę to czy nie skończy się dla mnie przypałem bo sprzedawca pozyskał coś nielegalnie, zresztą kojarzę, że był już takie sytuacje, chociażby z tego co pamiętam z grotem włóczni sprzed kilkuset lat, jakiś typ kupił na allegro, po jakimś czasie zapukała do niego policja i miał przypał, który nie wiem jak ostatecznie się dla niego zakończył.
Czy w razie czego mogę się jakoś zabezpieczyć w stylu prosząc sprzedawcę o jakieś oświadczenie, że cios jest jego. W sensie czy takie coś cokolwiek by mi dało?
Coś jeszcze chciałem zapytać ale wypadło mi z głowy jak coś to dopiszę

#prawo #archeologia #skamienialosc #mamut #poszukiwacze #nauka #zainteresowania #historia #handel #polska
Pobierz
źródło: comment_6VG0n5pw30fqHqo0dbN7NFiyd4oxQoPt.jpg
  • 3
@4rchibald: ciężko coś znaleźć na ten temat, jedyne co udało mi się wygrzebać to ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody a konkretnie jej 2 artykuły 121 i 122 ale w nich jest tylko odpowiedź na pytanie co zrobić z odnalezionymi skamielinami nie ma natomiast nic o handlu nimi.

Art. 121.

1. Gospodarowanie zasobami przyrody nieożywionej powinno być prowadzone w sposób zapewniający ochronę innych zasobów, tworów i składników