Wpis z mikrobloga

Wrzucam swój komentarz, do tego wpisu, gdyż wydaje mi się, że może On zainteresować ludzi obserwujących te tagi.
A no i jeszcze co do tego sądu.
Tak jak pisałem wcześniej - ludzie którzy w swoim sercu uwierzyli w Jezusa i przestrzegali jego słów nie będą sądzeni.
18 Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego.
To jest werset z katolickiej wersji Biblii. W oryginale greckim nie występuje słowo "potępieni", tylko greckie słowo krinetai, co oznacza dosłownie "jest sądzony, podlega osądowi". Czyli ten fragment tłumacząc dosłownie brzmi tak: Kto wierzy w Niego, nie podlega osądowi; kto zaś nie wierzy, już został osądzony, gdyż nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego.
Jest wiele takich "smaczków" w polskim tłumaczeniu Biblii. O dzięki Ci Boże za przekład interlinearny, który wyjaśnia wszystkie nieścisłości ( ͡° ͜ʖ ͡°)
_24 Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie na sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia. 25 Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, że nadchodzi godzina, nawet już jest, kiedy to umarli usłyszą* głos Syna Bożego, i ci, którzy usłyszą, żyć będą. 26 Podobnie jak Ojciec ma życie w sobie, tak również dał Synowi: mieć życie w
sobie samym. 27 Przekazał Mu władzę wykonywania sądu, ponieważ jest Synem Człowieczym. 28 Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, w której wszyscy, którzy spoczywają w grobach*, usłyszą głos Jego: 29 a ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny - na zmartwychwstanie potępienia.
I tutaj znowu tłumaczę się nie popisali ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tłumacząc 29 werset dosłownie z oryginału uzyskujemy takie coś:
i wyjdą ci, którzy czynili to, co dobre, aby powstać do życia; a ci, którzy czynili to, co złe, aby powstać na sąd.
Ale przecież Ci którzy uwierzyli w Jezusa nie będą sądzeni czyli to właśnie wiara w Jezusa i w jego słowo musi być tym dobrym uczynkiem (i wyjdą ci, którzy czynili to, co dobre), nie chodzi tutaj o takie "ludzkie" dobre uczynki. A cała reszta która nie uwierzyła w swoim sercu w Jezusa będzie sądzona według uczynków i według swojego sumienia.

Ale to nie oznacza od razu, że wszyscy którzy pójdą na sąd będą potępieni. Objawienie Jana opisuje sąd w taki sposób:
11 Potem ujrzałem wielki biały tron i na nim Zasiadającego, od którego oblicza uciekła ziemia i niebo, a miejsca dla nich nie znaleziono. 12 I ujrzałem umarłych - wielkich i małych - stojących przed tronem, a otwarto księgi. I inną księgę otwarto, która jest księgą życia. I osądzono zmarłych z tego, co w księgach zapisano, według ich czynów. 13 I morze wydało zmarłych, co w nim byli, i Śmierć, i Otchłań wydały zmarłych, co w nich byli, i każdy został osądzony według swoich czynów. 14 A Śmierć i Otchłań wrzucono do jeziora ognia*. To jest śmierć druga - jezioro ognia. 15 Jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia, został wrzucony do jeziora ognia.

Sam Jezus, który będzie sędzią opisuję to w taki sposób:
31 Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. 32 I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. 33 Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. 34 Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! 35 Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; 36 byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie". 37 Wówczas zapytają sprawiedliwi: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? 38 Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? 39 Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?" 40 A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili". 41 Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: "Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! 42 Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; 43 byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie." 44 Wówczas zapytają i ci: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?" 45 Wtedy odpowie im: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili". 46 I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego»._

Czyli będzie sąd nad wszystkimi narodami, ale jednak ludzie którzy uwierzyli w Jezusa i w jego słowa nie będą sądzeni. Cała reszta ludzi będzie sądzona na podstawie ich uczynków wobec Boga i innych ludzi, o czym świadczy powyższy fragment w którym Jezus potępia tych, którzy nie mieli dobrego serca dla innych ludzi i nie pomogli nikomu w potrzebie.

Także Bóg nie jest narcystyczny, On nie wymaga od Ciebie zebyś sztucznie go "wielbił" i robił nie wiadomo co. Masz mieć po prostu dobre serce, bo dla Boga liczy się tylko serce (i uczynki które wynikają z tego jakie jest twoje serce, a nie takie sztuczne i robione na pokaz) i wiara. :)

#wiara #sadostateczny #koniecswiata #chrzescijanstwo #katolicyzm