Wpis z mikrobloga

Pytanie mam takie, Dom drewniany, ocieplony wełną od wewnątrz, jak napalę w piecu, to mi odchyla komin (z cegły) od pionu (widać po pęknięciu "klinowym") :/ I pytanie, czy te kilka ton mogą być odchylone przez nagrzewające się profile stalowe KG? Bo nie widzę szansy, żeby cokolwiek innego w budynku nagrzało się w ciągu godziny do temperatury takiej, by odchylić komin na 4 metrach o 5mm od pionu... Nie wygląda to tak, jak by to sam nagrzewający się przewód kominowy to robił, bo właśnie to szczelina jest szersza po stronie "zimnej" komina

#inzynieria #budownictwo #mechanika #budowa
Pobierz Vein - Pytanie mam takie, Dom drewniany, ocieplony wełną od wewnątrz, jak napalę w pi...
źródło: comment_lOvAEtOqDD1dXCBQq6s6FhUIzNP4SxDt.jpg
  • 20
@Tomeek: @arczer: To, że komin pracuje, to spoko, tylko, że dziwna akcja jest tego rodzaju, że w poprzednich latach tego problemu nie było... Ja rozumiem, gdyby komin się nagrzewał i pękał od strony kanału który się nagrzewa, on pęka od strony kanałów wentylacyjnych. Nawet widać gdzie jest przyłącze dymowe z kozy.
@Vein: u mnie w murowanym też popekal przy wlocie spalin. Obserwuj czy się nie powiększa, albo faktycznie zamów kominiarza.
P. S.
Ile taki domek bez działki i ile metrow? Tak orientacyjnie stan surowy?
@Tomeek: Budowa na tyle nietypowa, że nie da się wycenić, trwa już prawie 10 lat. Dom to budynek z przeniesienia. Dom ma wymiary około 15x8,5 metra, piętro + poddasze. Da się to zrobić w około 300 000zł + łazienki/kuchnie + kotłownia
@Tomeek: a co do pęknięcia, to jak jest zimno, to jest zamknięte, widać tylko rysę, jak zacznie się palić to po jakichś 30 minutach zaczyna się pojawiać szczelina z dala od wlotu spalin i z czasem się poszerza. Na początku nie było śladów pęknięć przy wlocie spalin.
@arczer: o widzisz, aż podkuję z drugiej strony. Na razie był kuty z prawej by odzyskać dylatację. Kolejny mój pomysł to to, że wilgotne cegły pod wpływem temp bardziej się rozszerzają niż suche, a, że palę tam nieregularnie (tyle by nie zamarzło) to komin nie dogrzany więc wilgotny...
@Durb: belka stropowa to mały problem, bo tak sobie pomyślałem, że równie dobrze problemem była by murowana ściana do której komin przylega. Inna sprawa, że prawodpodobnie przylega do komina krokiew... I tak będzie poszycie dachu zdejmowane latem wokoło komina...