Wpis z mikrobloga

Pracodawca szczepi pracowników w związku z czynnikami szkodliwymi. Następnie w PICie, koszt zabiegu jest odliczony (ja za niego płacę). Czy:
- pracodawca ma obowiązek mnie poinformować o koszcie takiego szczepienia (lub powołać odpowiednie akty prawne)?
- pracodawca ma prawo żądać ode mnie pisemnej odmowy szczepienia nieobowiązkowego?
(Zaznaczam, że pracodawca nie zaleca badań, czy nie ma przeciwwskazań, ani nie prowadzi ewidencji kto jest już w trakcie cyklu szczepienia - potrzebuje tylko oświadczenia aby mieć podstawę do odmowy świadczeń z ubezpieczenia).
#prawo #szczepionki #szczepienia #bhp #zus
  • 5
@jarezz: jestem w trakcie własnego szczepienia. Jeśli odmówię, a zachoruję, pracodawca odmówi mi świadczeń mając ku temu moją pisemną odmowę. Przez cały okres do tej pory pracodawca nie zadbał o szczepienie, więc zrobiłam to na własną rękę, a teraz mam ponosić tego konsekwencje? W takim razie nie odmawiam i mimo, że jest to wysoce niewskazane będę musiała przyjąć jeszcze raz dawkowanie i jeszcze za to płacić, tylko po to by ewentualnie
@Bierna: O jakich świadczeniach od pracodawcy piszesz? Większość świadczeń pochodzi z ZUS i NFZ. Jak masz umowę o pracę to świadczenia masz gwarantowane, bo podlegasz wszystkim ubezpieczeniom (np. zasiłki chorobowe, świadczenie rehabilitacyjne, sanatorium z ZUS itd).