Wpis z mikrobloga

Prezydent Bełchatowa opublikuje rejestr umów po mojej petycji. Każdy będzie mieć zapewniony dostęp do aktualnej wiedzy na temat tego jak wydatkowane w Bełchatowie są jego pieniądze pobierane w podatkach - kto, ile, za co, kiedy.

Staram się podejmować działania z urzędami centralnymi np. Ministerstwem Cyfryzacji, ale nie tylko... Na rzecz inicjatywy Publiczny Rejestr Umów działem też w Bełchatowie.

We wrześniu 2015 roku poprosiłem Prezydent Bełchatowa o informacje gdzie zapisuje informacje o zawieranych umowach, jakie rejestry umów prowadzi. Celem mojego pytania było ustalenie jakie rejestry umów są prowadzone, aby wziąć ich kopie, zamiast obciążać urząd wertowaniem segregatorów i przygotowaniem zestawień na podstawie oryginalnych umów.

Niestety, nie dostałem żadnej odpowiedzi. Skierowałem zawiadomienie do prokuratury, podesłałem do lokalnej prasy, a już po kilku dniach dostałem odpowiedź ( ͡ ͜ʖ ͡)

Na podstawie takiej odpowiedzi poprosiłem o rejestr umów. Już nie robiono trudności. Wygenerowany plik PDF dość szybko znalazł się w mojej skrzynce ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Uznałem, że tak tego skończyć nie można. W listopadzie 2015 roku zaproponowałem Prezydent, aby ten plik z rejestrem co dostałem e-mailem umieścić na stronie. Tak po prostu, dla każdego mirka. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Podkreśliłem m.in.:

Umożliwienie realizacji prawa do informacji publicznej w tak istotnej sferze, jak informacja na temat finansów publicznych, stanowi wykonanie fundamentalnego postanowienia Konstytucji RP, tj. art. 4 Konstytucji, wedle którego władza zwierzchnia w RP należy do Narodu. Uniemożliwienie względnie utrudnianie dostępu do tego typu informacji obywatelom należy oceniać w kategoriach działać godzących w podstawy ustroju.


Dziś dostałem odpowiedź. Moja argumentacja przekonała Prezydent. Rejestr umów zostanie opublikowany i będzie aktualizowany co kwartał.

#rejestrumow #informacjapubliczna #prawo #obywatel
Pobierz adam-dobrawy - Prezydent Bełchatowa opublikuje rejestr umów po mojej petycji. Każdy b...
źródło: comment_5xbfvLpv6cMBw8YGYhbSEE6j2EwuPkYd.jpg
  • 5
Ale czemu prokuratura? W czym to jest lepsza droga? Prokuratura chyba też składa do WSA, więc co to za różnica gdzie się wyśle? No i w zasadzie w tym wątku nie pisze w czym się skończyło zgłoszenie do prokuratury...

No i w kończy Dobrawy czy Berguła? Jak ktoś nie widzi problemu z publikowaniem danych byle elektryka ciągnącego kable w urzędzie, to by swoje prawdziwe dane mógł w Internet dawać...
@-masakrator-: Prokuratura poszła, bo nie dostałem odpowiedzi jakie rejestry są prowadzone.

Ustawa o dostępie do informacji publicznej w art. 23 wprowadza odpowiedzialność karną z tytułu naruszenia obowiązku udostępnienia informacji publicznej. Zgodnie z tym przepisem, kto wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Prokuratura nie składa tego do WSA. Prowadzi własne postępowanie. Zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w Nowym Targu
@adam-dobrawy: Ale chyba ze względów praktycznych lepiej jest poczekać na wyrok WSA? Wtedy czarno na białym jest wykazane, że urząd zawinił.

No i tak swoją drogą, złożenie podejrzenia do prokuratury nie wiąże się z tym, że prokuratura będzie chciała przesłuchać?
@andrzejcy: Względy praktyczne? Tutaj dostałem informacje po kilku dniach, więc trudno dostrzec. Mam też sprawy z art.23 udip, gdzie czekałem na WSA, ale niezbyt efektywne. Moim zdaniem nie ma znaczenia.

Wiąże sie to z przesłuchaniem. W ramach pomocy prawnej w miejscu mojego zamieszkania. Miałem kilka takich. Policja chce tylko sporządzić dokumenty i pozbyć się sprawy. Nawet pytałem policjanta raz czy chce napisać protokół, czy chce zrozumieć sprawę. Wybrał to pierwsze.