Wpis z mikrobloga

Cześć, witam wszystkich Mirków i Mirosławy :)

Co prawda nie jestem tutaj nowy, bo czytam Wypok prawie od początku jak powstał, postanowiłem dziś założyć konto i włączać się do dyskusji, a nawet dodawać wpisy :)

Jak będziecie mieli jakieś pytania bądź wątpliwości na tle pszczelarskim, to zawsze mogę udzielić fachowej porady czy też opinii.

Na dzień dobry taka sytuacja po ścięciu pnia, aby kogoś w ogóle zainteresować (zdjęcie z internetu, aczkolwiek swoich też dużo mam).

Postaram się pokazywać jak wygląda życie pszczelarza, jak chcecie to śledźcie tag #mirkopszczelarz

Pozdrawiam
pszczelarz

#pszczoly #pszczelarstwo #mirkopszczelarz
Pobierz pszczelarz - Cześć, witam wszystkich Mirków i Mirosławy :)

Co prawda nie jestem tu...
źródło: comment_W8LEERu1Wgw06Hwxv30bFxdJKCTP6JEy.jpg
  • 58
@hortu: ule hotele, a ule dla pszczół miodnych to zupełnie inna bajka, sam hotel nie jest kłopotliwy ani jego mieszkańcy, to pszczoły miodne są bardziej zadziorne, ale nie trzeba żadnych zezwoleń, ja swoich sąsiadów nie pytałem o zgodę, a jak trafiały mi się roje agresywne to wymieniałem matki na takie o łagodniejszych genach, przepisy mówią, że ul musi być min 10 m od ogrodzenia, w praktyce lepiej jak to jest 20-30
@Miscellaneous: Afera trochę nadmuchana przez media, nikt nie chciał ich zagazować, tylko właściciel parafrazował, "to co ja mam z nimi zrobić, zagazować?" Oczywiście mógł je przewieźć w inne miejsce. Jednak sąd z tym nakazem usunięcia pasieki, to przegiął pałę, a mieszkańcy pokazali jakimi burakami są i że w ogóle nie rozumieją jak działa ekosystem.
@pszczelarz: Mam zamiar kupić propolis. Dowiedziałem się o nim dopiero wczoraj. Jakieś uwagi jaki propolis oraz gdzie go kupować? Czy to bez znaczenia i iść do jakiegoś sklepu zielarskiego?

Ponoć jak propolis ma za dużo wosku to lipa, naciągactwo. Jak rozpoznać który propolis jest najlepszy (najwięcej produktu w produkcie)?
@pszczelarz: Mając 4/5 lat postanowiłam z siostrą pomóc tacie przy pszczołach (pszczelarstwo jako hobby, okolo 30 uli). Tata poszedł na obiad, a my ubrane w krótkie spodenki i rękawki postanowiłyśmy założyć kratkę odgrodową na wylotek... historii nie będę kończyć, bo chyba wiadomo jak to sie skończyło ;) Na szczęście nie zraziłam się do pszczół i dalej pomagam tacie, ale juz w inny sposób :)
Mojemu tacie zdarzy sie zjeść (wypić ?)
@Bigby: przy miodobraniu można czasem zjeść trochę plastra, smak nie do opisania, większość ludzi zachwyca się :)
@Ozymandias-BB: propolis jest typowo brązowy, a wosk żółty więc widać, a ogólnie to propolis kupować w lecie u pszczelarza, bo świeży jest najlepszy, na chwilę obecną faktycznie zostaje tylko sklep pszczelarski lub zielarski.
@Trzyszcz: to fakt wygląda na osę ten szerszeń, a czy nie są agresywne to ja coś o tym wiem,
@pszczelarz: No dla pszczół to pewnie :) Ale dla człowieka nie są. Niektóre osy są bardziej, niektóre mniej agresywne, ale generalnie trzeba je sprowokować. Kiedyś nawet przetestowałem je i popukałem lekko kijem w budkę dla ptaków, w której było szerszeniowe gniazdo i wyleciało kilka, polatało dookoła budki i tyle.

Co do rozpoznawania uściślę jakby ktoś inny trafił na ten wpis: to szerszenie oprócz tego, że są od większości os, szczególnie tych
@pszczelarz: ok robię podobnie. W zeszłym roku zbierałem pierwszy raz ale udało się wyciągnąć bardzo dużo bo około 40 ltr z ula (mam dwa). Myślałem że tego nie opchnę ale zrobiłem tą metodą jak napisałeś. Głównie rodzina, znajomi z pracy, sąsiedzi i wymiana lub prezent na gwiazdkę :) sporo przerobiłem też na miód pitny. Puszczam za 30 - 35 PLN za słoik 0,9l. Jestem ciekaw jak pójdzie w tym roku, czy