Wpis z mikrobloga

Prawicowe lemingi. To zjawisko z którym na wykopie mamy do czynienia od dawna, jednak ostatnio szczególnie się nasiliło. Za czasów Korwina prawicowy leming był idealistą, bojownikiem o wolny rynek. Tytuły wykopalisk ogłaszały „wielkie masakry lewaków”, a argumentem na wszystko była niewidzialna ręka rynku. Jakkolwiek głupie to było- to bardziej jednak naiwne i w zasadzie niegroźne. Dzisiaj jednak jest inaczej. Dzisiaj typowy wykopowy prawicowy leming to zwyczajny idiota.
Po czym więc poznać prawicowego leminga?

1. Po pierwsze, leming nie lubi myśleć samodzielnie. Ma problem z czytaniem ze zrozumieniem- tekst nie może być neutralny, bo musiałby sam wyciągać z niego wnioski. Najlepiej żeby już tytuł (w ostateczności opis) miał emocjonalny charakter, tak żeby leming wiedział o co chodzi i nie musiał nawet czytać znaleziska przed kliknięciem „wykop”.
Przykład z głównej.
Mamy osobę nielubianą (przez PiS, ale propaganda tej partii to materiał na inny wpis). Do tego mamy Ukraińców, z zasady też nielubianych wiec można ich nazwać banderowcami. Idiotyczne? Nieważne, liczy się że ktoś dostał. W opisie mamy: „poplecznik”, „targowiczanie”, Soros (znany prawicowy chochoł). Takie tworzenie wykopalisk to absolutna podstawa prawicowych lemingów- sama treść by się nie obroniła, trzeba odpowiedni "ustawić" czytającego.

2. Po drugie, co wiąże się trochę z poprzednim przykładem, prawicowy leming przejawia pogardę do faktów i nauki, oraz nie lubi używać poważnych źródeł. Niektóre uważa za złe z zasady (wyborcza, TVN). Nie może konkretnie powiedzieć dlaczego, ale kiedyś przeczytał że manipulują i są niemieckie więc ich nie używa. Wrzuca za to nagminnie na wykop treści z portali takich jak niezależna, wpolityce czy telewizjarepublika. Są to partyjne media, które z dziennikarstwem mają niewiele wspólnego. Dla przykładu, świeży cytat z wpolityce:

„Zagrzmiał dzisiaj Ryszard Petru stalowym głosem, niczym Napoleon w kulminacyjnym punkcie bitwy pod Waterloo. Niestety, był to ryk lwa zapędzonego w pułapkę. Ekscytacja Petru wzięła się niewątpliwie stąd, że premier Beta Szydło wystąpiła wczoraj w roli księcia Wellington w tej samej bitwie.”

Popularne są również różne stronki i blogi ze słowem „Polska” w nazwie. Zawierają treści nieznanych autorów, bez źródeł, powielające często prorosyjską propagandę. Osobną kategorię stanowią też lubiane przez lemingów tabloidy, zarówno polskie jak i zagraniczne. Nieważne jest wtedy że Fakt jest niemiecki- jeżeli news jest zgodny z tezą, jest prawdziwy.
Prawicowy leming znany jest też z tego, że wykopuje znaleziska zgodne z jego linią programową. I tak, dzisiaj na główną dostała się informacja nieprawdziwa.. No ale jak nieprawdziwa, skoro uderza we wrogów PiS (czyli wrogów wolnej Polski)?

3. Po trzecie, prawicowy leming lubi być tresowany. Lubi gdy wkłada mu się do głowy te same hasła. Nie muszą mieć one (i zazwyczaj nie mają) nic wspólnego z rzeczywistością, ale pozwalają mu „argumentować” swoje racje. Za przykład posłużyć mogą takie sformułowania jak „euro bolszewicka antypolska propaganda”, „upadek cywilizacji zachodniej”, „islamizacja europy”. Takie zdania-wytrychy zastępują argumenty. Nie zgadasz się- przecież to oczywiste, każdy tak mówi! Polecam generator prawicowych przemówień.

4. Po czwarte, prawicowy leming to „antysystemowiec”. Nie chodzi tu o to że nie lubi władzy, co to to nie, dla „bólu dupy lewaków” gotów jest zbłaźnić się w internecie broniąc idiotycznych działań obecnego, konserwatywnego rządu. W antysystemowości chodzi raczej o brak szacunku dla autorytetów. Prawicowy leming potrafi wyżej cenić zdanie Grzegorza Brauna albo Mariana Kowalskiego, niż wieloletni dorobek naukowy środowisk prawniczych czy przeróżnych instytucji polskich i europejskich. Leming taki szybciej uwierzy w „rządzące Polską służby i loże”, chociaż nie ma za tym żadnych dowodów, niż w to że Polska gospodarka była w fantastycznym stanie za rządów Tuska i skutecznie opierała się kryzysowi gospodarczemu. Fakty nie mają znaczenia w starciu z ideologią.

Wnioski: o ile punkty 3 i 4 mi nie przeszkadzają, bo łatwo można po tym poznać głupka, o tyle punkty 1 i 2 wymiernie wpływają na poziom wykopalisk, który jest tragicznie niski. Ja mogę się nie zgadzać z konserwatywnym punktem widzenia, ale będę go szanował i mógłbym dyskutować. Trudne to jest jednak w przypadku wykopalisk kłamliwych, zmanipulowanych, sugerujących czytelnikowi co ma myśleć, pochodzących ze stron typu #!$%@?.wordpress.pl

#polityka #neuropa #4konserwy
  • 14
@TeczkiUkladyAgentury: specjalnie użyłem słowa lemingi, ponieważ opisani wyżej ludzie często używają takiego określenia w stosunku do innych, gdy sami bez żadnej refleksji biorą za pewnik wszystko co tylko się zgadza z ich światopoglądem, nawet największe bzdury. a już najgorsze są te obraźliwe dla inteligencji ludzkiej tytuły i opisy wykopalisk o których napisałem w punkcie 1, moderacja powinna je kasować z automatu. jeżeli ktoś nie umie w miarę obiektywnie przekazać informacji w
@NieBojeSieMinusow: Prawda jest taka, że to natura ludzka determinuje takie zachowanie. Ludzie potrzebują poczucia wyższości, dlatego obrażają; potrzebują poczucia wspólnoty, dlatego dzielą na nas- oświeconych i na nich ciemnogród lub lewactwo, zależnie od strony. Taka jest nasza przypadłość i to po której stronie jesteśmy nie ma znaczenia. Zawsze byli i zawsze będą ludzie głupi, którzy zamiast dyskutować będą obrażać. Jest tak, gdyż nad możliwość rozwoju przekładają oni te dwie możliwości, o
@NieBojeSieMinusow: Ty wcale lemingiem nie jesteś łykając wszystko jak leci jeśli chodzi o Nowoczesną i jeszcze wrzucając do jednego pisowskiego worka wszystkich tych co mają czelność krytykować cudownego Ryśka. Bo oczywiście kto krytykuje Nowoczesną to musi być opłaconym pisowskim trollem. To jest płytkie, prymitywne, chamskie i ordynarne, bo bez żadnych dowodów opluwa się ludzi, czego haniebnym przykładem jest #listalernera, ale rozumiem, że wam wolno więcej. Największe pisowskie trolle to fanatycy
@NieBojeSieMinusow: Idealnie w punkt. Dodaj, że typowy prawicowy leming musi mieć naturalnego wroga - w tym przypadku jest to wyimaginowane lewactwo i #neuropa . Oczywiście wszystko zgodnie z linią partii rządzącej , która czasami nazywa ich targowicą.

Prawicowemu lemingowi nie przeszkadza wykopać znaleziska, w którego już tytule znajduje się błąd ortograficzny (http://www.wykop.pl/link/2974617/spolecznosc-wykop-przeciwko-ingerencjom-guy-a-verhofstadta-w-polska-demokracje/) , a samo znalezisko nadaje sie co najwyzej do kosza. Ważne , że z linią jego poglądów.

Wolałem,
@NieBojeSieMinusow: Ooo tak, za to na lewicy sami oświeceni ludzie, którzy nie odrzucają żadnych źródeł z góry. Oczywiście wszyscy myślą samodzielnie, a nie tak jak te obrzydliwe prawaki, tylko kaczystowską propagandę łykają. Nie są także absolutnie przez nikogo tresowani, a już zwłaszcza przez swoje lewicowe autorytety.

I nie było wcale tak, że jak Korwin ostatnio robił w Poznaniu marsz, to Petru się oburzał, że jak to tak, ludzie tam pójdą i
@NieBojeSieMinusow: meh, od dawien dawna byłem centroprawicowy, na Wykop wróciłem trochę ponad pół roku temu. O ile za czasów JKM tylko śmiałem się pod nosem z tych pomysłów, to teraz mnie to przeraża. Poziom idiotyzmów na głównej sięga codziennie dna, nawet nie próbuję wchodzić w dyskusję bo oberwę setką minusów i tekstami o lewakach. Bardzo dobrze rozpisałeś w punktach to, co powoduje że nie zaglądam na główną.

Bo przecież kto nie