Wpis z mikrobloga

Mirko, lubię patrzeć na końcowy render maski ścieżek do wytrawienia PCB. Te wszystkie równoległe linie o rozgałęzienia są kojące dla moich oczu.

Inaczej mówiąc, stacja lutownicza opisywana pod #visherdev zbliża się do końca. Skoczę jeszcze na konsultacje na Politechnice do jakiegoś doktora i może poprawię coś filtrowanie odczytu z termopary, nie mniej jednak nie chcę siedzieć nad projektem nie wiadomo ile godzin (a dobre kilkadziesiąt już przesiedziałem), bo nigdy go nie skończę. Na weekendzie pójdzie na wytrawianie i wiercenie - oby!

Na zdjęciu ścieżki 16 mil i 40 mil, przelotki te mniejsze 0.5 mm :)

#avr #diy #mikrokontrolery #elektryka #elektronika #projekt
Pobierz
źródło: comment_87Z88XxI7utSZUTn4zcVMJd9JW46pG4F.jpg
  • 26
@Visher:

4) I taka pętelka jest szkodliwa, czy to tylko zbędna nadmiarowość?


Sama w sobie pętelka zasilania nie szkodzi a wpływa korzystnie (zgodnie z prawem Kirchhoffa) - choć mogą być wyjątki, zależy wszystko od sytuacji i poprowadzonych ścieżek (potencjalnie nie wiemy jaki prąd może przez tą małą ścieżkę potem popłynąć). Jednak zawsze pod jakimkolwiek układem (IC) powinno się unikać prowadzenia ścieżek/zasilania (nie mówię tu o BGA etc.) - tylko same poligony
@Kazaaa: jestem w trakcie analizy wszystkiego co mi tu napisaliście i zacząłem analizować sprawę rezystorów do optotriaka.

Otóż okazało się, że im większy rezystor (zarówno ten na bramkę triaka jak i ten drugi "do sprzężenia zwrotnego" diaka), tym większy prąd przez niego płynie. Zmniejszenie rezystora, a nawet zrobienie zwarcia zmniejsza prąd z dobrych kilku mA do części miliampera. Wydaje mi się to... dziwne. Mógłbyś, proszę wytłumaczyć czemu? Dlaczego kazałeś sprawdzić wartości
@Visher: W jaki sposób to mierzyłeś? Wpinałeś amperomierz szeregowo czy równolegle (do dwóch końców rezystora?) (bo tam za bardzo nie widze miejsca oprócz padów rezystora smd?)
@Visher:
Przepraszam, że dopiero odpowiadam, ale jestem zawalony robotą.

Wg mnie on zaczyna działać jak zjechałeś z rezystorami (stąd efekt, który opisałeś). Czy przy tych 220 to w ogóle działa?

Obstawiam źle dobrane rezystory (na schemacie masz 24V) - puszcza dopiero po obniżeniu rezystancji (wzrasta prąd). Trzeba sprawdzić w datasheet jaki prąd może tam popłynąć i policzyć. Wartości tych rezystorów to mi tak na pierwszy rzut oka wyglądają jakby im po