Wpis z mikrobloga

To może jednak okręty z możliwością bazowania śmigłowców? To może jakaś fregata się znajdzie?

(...) - Mamy gazoport w Świnoujściu, ale co to oznacza dla naszej marynarki? A to, że zablokowanie cieśniny Ormuz jest mniej więcej tak samo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, jak zablokowanie cieśnin duńskich. Musimy myśleć o Bałtyku, bo za nas nikt tego nie zrobi. Ale nie możemy myśleć wyłącznie o Bałtyku - podkreślał Michał Miarka, z-ca dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa MSZ, akcentując konieczność, jak się wyraził „znalezienia balansu pomiędzy marynarką, może nie szuwarowo – bagienną, ale marynarką obrony wybrzeża, a marynarką oceaniczną".

Dlatego kluczowa jest budowa strategii, która w odniesieniu do sił morskich musi obejmować okres co najmniej 30 lat, bo taka jest żywotność okrętu. W jej powstawaniu powinno uczestniczyć nie tylko MON, ale także MSZ i inne struktury państwa, która są w stanie określić zagrożenia w takiej perspektywie czasowej. Co prawda, jak mówił Miarka, "nie wiemy na jakie zagrożenia przyjdzie nam odpowiadać w ciągi najbliższych pięciu, dziesięciu, piętnastu lat. Jak pokazały doświadczenia misji natowskich i unijnych – w tym morskich, w przeciągu ostatnich piętnastu lat żadnej wojny nie potrafiliśmy przewidzieć na czas. I nie my Polska, ale my Unia Europejska i my NATO. Ale musimy być na nie gotowi".

(...) W trakcie budowy są obecnie dwa okręty: niszczyciel min Kormoran II oraz okręt patrolowy Ślązak. Pierwszy z nich powstaje w stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku.

- Na chwilę obecną oceniamy, że projekt ten idzie zgodnie z planem. W przypadku dotrzymania tego terminu, uruchomimy umowę ramową, ponieważ tu była umowa ramowa na budowę 2 i 3 okrętu, wymaga to tylko podpisania tzw. umowy realizacyjnej - mówił gen. Duda.


A o tym już coś wspominałem - link:

Okręt Ślązak budowany jest w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. I jest to, jak zauważył szef Inspektoratu "niestety, porażka nas wszystkich".

- Projekt rozpoczęty w 2001 roku, po wodowaniu w lipcu 2015 r. miał być zakończony w tym roku - już wiemy, że ten cel nie będzie osiągnięty. Jest opóźnienie i nie da się oddać tego okrętu w zaplanowanym terminie - mówił gen. Duda.

Na marzec 2016 zapowiedział rozpoczęcie negocjacji dotyczących budowy trzech okrętów obrony wybrzeża Miecznik oraz trzech okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min Czapla. Wg jego słów liderem konsorcjum ma pozostać Polska Grupa Zbrojeniowa (do negocjacji jeszcze w czerwcu ub. roku zaprosiło ją poprzednie kierownictwo MON). Prawdopodobnie jednak dojdzie do modyfikacji składu wykonawcy.

- Po naszej ocenie opóźnień w zakresie okrętu Ślązak, nie można podjąć już ryzyka powierzania samodzielnie Stoczni Marynarki Wojennej budowy okrętu Czapla i Miecznik (...) Skład tego konsorcjum prawdopodobnie ulegnie zmianie - zapowiedział generał.

Dodał przy tym: "Musimy odbudować zdolności produkcyjne w polskich stoczniach - do budowy okrętów". Jego zdaniem, przykład Stoczni Marynarki Wojennej pokazuje, że polskie stocznie produkcyjne nie są przygotowane do samodzielnej budowy zwłaszcza najbardziej zaawansowanych technologicznie okrętów.

Innego zdania był Andrzej Wojtkiewicz, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding, który przedstawił prezentację grupy kapitałowej Remontowa Holding, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji militarnej.


(...) Jego zdaniem odbudowywanie potencjału produkcyjnego w stoczniach państwowych pociągnie za sobą ogromne koszty i dalsze opóźnienia w modernizacji polskiej floty. W krajowym przemyśle działają bowiem firmy, które już mają zdolność do budowy nowoczesnych nawodnych okrętów wojennych i pomocniczych, dzięki czemu można ten program zrealizować szybko, sprawnie i w granicach założonego budżetu, nie tracąc czasu i pieniędzy na odbudowywanie możliwości produkcyjnych stoczni o niskim potencjale, które w dodatku wcześniej nie budowały takich jednostek, co w dzisiejszych realiach rynkowych jest przedsięwzięciem karkołomnym.

http://www.portalmorski.pl/morze-inne/polityka-morska/42546-marynarka-wojenna-beda-nowe-okrety-programy-do-poprawki

#wojsko #polska #marynarkawojenna #modernizacjawojskapolskiego #baron24
Pobierz BaronAlvon_PuciPusia - To może jednak okręty z możliwością bazowania śmigłowców? To m...
źródło: comment_tTrRVDDZ2QYpjJcAUzW30nb1IfUv7LuI.jpg
  • 5
Pytanie, na co nam oceaniczna, czy nas stać i czy warto kosztem obrony wybrzeża.


@Francisco_dAnconia: Chociażby do wsparcia działań międzynarodowych w operacjach anty-terror, anty-pirackich, związanych z kryzysem migracyjnym, ale także w sytuacji zagrożenia polskich obywateli za granicą. Głównie czasu P. Natomiast to jest potrzebny wkład w ramach organizacji międzynarodowych.

Jak zaczniemy wydawać pieniądze to nas będzie stać. Przez okres 8 lat rządów PO nie wydatkowano nawet kilkanaście miliardów złotych polskich z