Wpis z mikrobloga

Holenderska faktoria handlowa na Deshimie

Europejczycy przybyli do Japonii po raz pierwszy w 1543 roku nie tylko w celach handlowych, ale także by krzewić chrześcijaństwo. Po 50 latach handel rozwijał się błyskawicznie i było około 300 000 nawróconych. Wtedy jednak władcy Japonii, dostrzegając w nowej zachodniej wierze zagrożenie dla swojego absolutyzmu, zakazali praktykowania chrześcijaństwa i rozpoczęły się egzekucje misjonarzy. w 1622 roku w Nagasaki ukrzyżowano 55 chrześcijan. Zezwolono jednak na utrzymywanie kontaktów handlowych. Wprawdzie Japończycy usunęli najpierw Hiszpanów, a potem w 1639 Portugalczyków, ale pozwolili zostać Holendrom.

Ich faktoria na sztucznej wyspie Deshima w zatoce Nagasaki stanowiła obiekt ciekawości japońskich sąsiadów (i szpiegów), którzy z rozbawieniem obserwowali osobliwe stroje oraz dziwne obyczaje przybyszów, takie jak gra w bilard. W XVII wieku na Deshimie mieszkało zwykle około 150 Holendrów, ale w miarę jak handel z Japonią zaczął słabnąć XVIII wieku, ich liczba gwałtownie spadła i w latach osiemdziesiątych tego stulecia czasami było tam zaledwie 4-5 mieszkańców.

Ukrzyżowanie 55 chrześcijan: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/27/ChristianMartyrsOfNagasaki.jpg
Polska Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dejima
Artykuł: http://corvallistoday.com/asia_pacific/japan/dejimaall.htm

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #japonia #holandia #malarstwo #myrmekochoria
myrmekochoria - Holenderska faktoria handlowa na Deshimie

Europejczycy przybyli do...

źródło: comment_EAMMiii8oSgdjLbF4iSffrXvZenZ8m6i.jpg

Pobierz
  • 1
@myrmekochoria: Temat chrześcijaństwa na Dalekim Wschodzie jest bardzo ciekawy, nie tylko w Japonii, ale i w Chinach. Swoją drogą polecam film Otaiya pokazujący ostatnich żyjących japońskich ukrytych chrześcijan. Tutaj wrzucam fragment z YouTube.
Laertes - @myrmekochoria: Temat chrześcijaństwa na Dalekim Wschodzie jest bardzo ciek...