Wpis z mikrobloga

też nie znam, bo niby po co?


@Luther: To zamiast silikonowych opasek z allegro, może zainteresuj się wyrobieniem sobie "krew-karty", którą można wyrobić w każdym centrum krwiodawstwa. Jeśli jesteś aktywnym krwiodawcą - przysługuje darmowe wyrobienie takiej karty. Inaczej, można odpłatnie... a, gdyby jakiś samochód Cię potrącił, można by przyspieszyć procedurę pomocy i ewentualnej transfuzji krwi, gdyby zaszła taka potrzeba.

@mlaskacz: jeśli mieszkasz w większej mieścinie, przedzwoń do centrum krwiodawstwa przypisanego
@Luther: z drugiej strony jednak znając swoją grupę może byś się przekonał do honorowego oddawania krwi, co w konsekwencji mogłoby komuś uratować życie - ja poznałem swoją grupę krwi właśnie w centrum krwiodastwa 0 Rh -
@Niewierny_Mops: też mam krewkartę ale z tego co mi mówił ratownik na kursie to oni na to faktycznie nie patrzą, jedynie badania jakie zrobią są dla nich wiarygodne
z tego co mi mówił ratownik na kursie to oni na to faktycznie nie patrzą


@cogito_x: Cytuję ze strony regionalnego centrum krwiodawstwa:

dokument pozwalający ustalić ratownikom medycznym grupę krwi ofiar wypadków oraz pracownikom systemu opieki zdrowotnej w Polsce, dla których ta informacja jest niezbędna. Jest jedynym dokumentem, obok legitymacji honorowego dawcy krwi, na podstawie którego można dokonać transfuzji krwi z pominięciem czasochłonnego laboratoryjnego ustalania grupy krwi.

Nie słuchaj ratownika, bzdury plecie
@haker_proker: Ja znam :) nigdy nie robiłam badań, ale jakoś po 18stce zaczęłam oddawać krew. Oddałam pierwszy, drugi... i za drugim razem zonk, bo dostałam książeczkę, a tam: A Rh+. :)

Czy ktoś z Was wie Mireczki, jak ratownicy zapatrują się na tatuaż z grupą krwi?
Bo piszecie tutaj, że opaski itp. olewają. A jak z tym?
@MajorMichalek: uniwersalna daje się w ostateczności, gdy w banku nie ma odpowiedniej grupy, ale koniecznie trzeba poprzedzic to krzyżówka, bo zawsze jest ryzyko ostrych reakcji poprzetoczeniowych.

@Niewierny_Mops: zawsze przed transfuzja robi się oznaczenie grupy i krzyżówke, chyba że mamy sytuację zagrożenia życia, wtedy samo oznaczenie grupy.
@scharlottka: z tego co wiem to ratownicy nie mogą się sugerować opaskami tatuażami itp, najlepiej mieć książeczkę krwiodawcy i dokument ze zdjęcie obok, wtedy mogą ogarnąć grupę krwi i porównać osobę ze zdjęciem.
no i oczywiście w telefonie ICE do osoby która zna twoją grupę krwi, uczulenia itp to bardzo ułatwia prace ratownikom.
Jeszcze podpytam znajomego który pracował 15 lat na karetce, może on będzie w stanie coś więcej powiedzieć
@haker_proker: nie wiem czemu, ale od zawsze znam swoją grupę krwi (0Rh+) i grupę krwi rodziców i siostry. Nikt nie chorował, nie był hospitalizowany, ale od dziecka znałam wszystkie te grupy krwi. Kiedyś w pewnym momencie z ogromnym zdziwieniem ogarnęłam, że istnieją ludzie, którzy nie znają swojej grupy krwi :D

Wiem, że to nie jest specjalnie potrzebne, ale wciąż to dla mnie dziwne, nie mogę otrząsnąć się, że to nie jest