Wpis z mikrobloga

Wielkie Zimbabwe (więcej zdjęć w linkach na dole)

Granitowe mury Wielkie Zimbabwe obejmuje powierzchnie ponad 40 ha. Są największym i najważniejszym obiektem archeologicznym w Afryce na południe od Sahary. Wielkie Zimbabwe leży na południowym skraju wysokiego płaskowyżu, stanowiącego dział wodny między systemami rzek Zambezi i Limpopo, w żyznej kotlinie, położonej w połowie między obfitującymi w złoża złota wzgórzami a rejonem rozległych pastwisk. Pod koniec XIV wieku dzięki bogactwu czerpanemu z górnictwa i hodowli Zimbabwe stało się znaczącym ośrodkiem politycznym i religijnym. Zarówno eliptyczna budowla o obwodzie 240 metrów, leżąca w środku głównego kompleksu - niemal z całą pewnością królewska rezydencja - jak i duża stożkowa wieża w jej obrębie, stanowiący główny obiekt kultu religijnego pochodzą z tego samego okresu.

Wikipedia:

"Według współczesnego stanu badań archeologicznych Wielkie Zimbabwe to ogromny kompleks ruin, prawdopodobnie z XI-XV w., o rozmiarach nie mających sobie równych na południe od Etiopii. Cały ogromny kompleks składa się ze "Świątyni", "Akropolu", "Kompleksu w Dolinie" i rozpoznawalnych resztek wielu innych budowli. Wszystkie wzniesiono z granitowych kostek (lub cegieł) bez użycia jakiejkolwiek zaprawy. Obiektem głównym jest Świątynia - budowla owalnego kształtu o średnicy ok. 80 m, składająca się z wysokiego na 10 m i szerokiego miejscami na 5 m muru, wewnątrz którego wznosi się tajemnicza stożkowata wieża 12-metrowej wysokości i kilka innych obiektów, również kamiennych, nieznanego przeznaczenia. Drugim jest Akropol, czyli pobliska forteca górująca nad resztą budowli w paśmie dominujących nad doliną skał, przy czym naturalne własności obronne formacji skalnej uzupełniono murami z kamienia. Uzupełniający Wielkie Zimbabwe Kompleks w Dolinie to znaczna liczba okrągłych lub owalnych budowli nieznanego przeznaczenia rozrzuconych na obszarze ponad 500 km²."

Mur wkomponowany w wielkie kamienie: http://domgiles.co.uk/wp-content/uploads/2013/05/DSC_0013-2.jpg
Wysoki zdobiony mur: https://goal42.files.wordpress.com/2013/10/great-zimbabwe-ruins-46.jpg
Wąskie przejścia: http://farm6.staticflickr.com/5083/5209296982_c9d2336368_b.jpg
Artykuł: http://www.national-geographic.pl/odkrycia/w-kamiennym-kregu
Wielka wieża: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9e/Great_Zimbabwe_%28Donjon%29.jpg
Artykuł: http://podroze.onet.pl/ciekawe/wielkie-zimbabwe-tajemnicze-ruiny/xplws
Film różne ujęcia plus z lotu ptaka: https://www.youtube.com/watch?v=I1KRjQmFEIc
UNESCO główny artykuł: http://whc.unesco.org/en/list/364

#historia #sztuka #fotohistoria #historiajednejfotografii #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #architektura #afryka #myrmekochoria
myrmekochoria - Wielkie Zimbabwe (więcej zdjęć w linkach na dole)

Granitowe mury W...

źródło: comment_WjwDv9wruTKBiqklS3pO9d5frvChSM1l.jpg

Pobierz
  • 49
  • Odpowiedz
@myrmekochoria: ogladalem wczoraj dokument w ktorym szukali miejsca skad wydobywano zloto do budowy swiatyni salomona i podali te miejsce jako panstwo jakiejs krolowej chyba o imieniu saab ktora ofiarowala czesc zlota z tamtejszych kopalni.
  • Odpowiedz
@RPG-7: Słowo klucz dla Ciebie do rozważenia to: ogromny kompleks ruin, prawdopodobnie z XI-XV w, rozrzuconych na obszarze ponad 500 km².

Jeżeli rozwiążesz ten rebus to wyłoni się z niego całkiem spory byt polityczny z całkiem sporą organizacją, technologią, handlem i kontrolą przyległych terenów z tym samym stylem "architektonicznym"

Przestańcie ustawiać takie rzeczy w stylu dwunastolatków, którzy przepychają się kto jest lepszy i czyj kolor skóry determinuje o poziomie cywilizacyjnym itd.
  • Odpowiedz
@Kralizek: Jak obejrzę to się odniosę do tego kiedyś - ja w żadnym wypadku nie jestem ekspertem. Zawsze podchodzę do takich rzeczy z rezerwą. Będzie wpis o pewnej budowli, która podważa nasze współczesne mniemanie o początku historii i jest bardzo tajemnicza, ale to kiedyś. Wraz z satelitami, gps itd pojawia się wiele nowych odkryć i też jestem raczej zdania, że najlepsze przed nami

@dendrofag: Znajdź atlas świata, otwórz atlas świata,
  • Odpowiedz
@Kralizek: Co nie oznacza, że należy wierzyć wszystkim szarlatanom pokroju Ericha von Dänikena, którzy naginają fakty albo idą w krainę #narkotykizawszespoko . Ja znam tylko jedną budowle (niedawno odkrytą), która stawia spory znak zapytania o rozpoczęcie cywilizacji albo przeskok ze zbieraczy do osiadłych)
  • Odpowiedz
@myrmekochoria: ok, EvD może się mylić w wielu sprawach, ale to on pierwszy zwrócił uwagę, że jest coś co jest pomijane w oficjalnej nauce - czyli, że część starożytnych budowli nie została zbudowana przez tych którym się obecnie przypisuje. Według mnie to nie byli starożytni kosmici (jak chce Daniken), ale cywilizacja sprzed kataklizmu, który wywołał Mały Drias.
A ta budowla, o której mówisz to nie jest przypadkiem Gobekli Tepe?
  • Odpowiedz
@nikifor: Książka bardzo dobra. Uznana przez historyków i wielu badaczy. Zupełnie może odmienić spoglądanie na historie - nie jako religia, tożsamość plemienne (narodowa) - a gra zasobów, bakterii, wielkich ruchów społeczno - ekonomicznych, które wymuszają dane postępowanie na ludziach itd, dostępnych materiałów, rud itd.. W bardzo dobry sposób jest tam wytłumaczony kanibalizm
  • Odpowiedz