Wpis z mikrobloga

Domowy krupnik

Składniki na 3 L:
- 0,8L miodu wielokwiatowego
- 1L wody
- 1L 95% spirytusu
- sok z 3 cytryn
- 20 szt. goździków
- 2 zmielone laski cynamonu
- 2 laski wanilii (ziarna)
- 1/2 gałki muszkatołowej
- 2 szt. anyżu
- 5 g anyżu
- 5 g imbiru
- 8 szt. ziela angielskiego
- 10 szt. kardamonu
- 10 szt. czarnego pieprzu
- skórka z 1 cytryny
- skórka z 1 pomarańczy

Opcjonalnie:
- nasiona kopru włoskiego
- szafran
- rodzynki

Przepis:
Miód, spirytus i wodę należy połączyć i dobrze wymieszać. Możemy to zrobić na zimno lub na ciepło. W ostatnim przypadku, miód podgrzewamy z wodą, odszumowujemy i wszystko ostrożnie wlewamy do naczynia ze spirytusem. Całość delikatnie mieszamy. Dodajemy przyprawy. Gotowy nastaw odstawiamy w ciepłym, ale nie nasłonecznionym miejscu na co najmniej miesiąc, a lepiej trzy. W przypadku wersji robionej na zimno przynajmniej na sześć. Następnie filtrujemy, rozlewamy do butelek.

Jako jeden z nielicznych wyjątków krupnik można serwować na ciepło. Podgrzany w rondlu na małym ogniu, podany w małych ceramicznych kieliszkach wypełni dom i nasze kubki smakowe fenomenalnym korzennym aromatem. Niektórzy dodają nawet odrobinę masła i czekolady.

Smacznego!

Wołamy: @RuskiTroll, bo to specjalnie na jego zamówienie. i @Nebayh, bo #gorzkiezale wczoraj ( ͡° ͜ʖ ͡°)


#browin #nalewka #pijzwykopem #przepisy #destylacja
Pobierz Browin - Domowy krupnik

Składniki na 3 L:
- 0,8L miodu wielokwiatowego
- 1L wody...
źródło: comment_joOMioxB39foAChM0I846rTcuvlAcmFS.jpg
  • 5
+@Browin: Dzięki cumple. Mam niemal identyczny tylko dodaje jeszcze łyżeczkę kwasku cytrynowego. Ostrożnie z gałką muszkatołową bo mi zepsuła cały nastaw.. Polecam gryczany miodek wychodzi pyszny a i pić dopiero po około roku leżakowania. Ciężko wytrzymać ale warto () Cynamon mnie zaskoczył. Nie ma później problemów z filtracją?