Wpis z mikrobloga

Gdyby ktoś do mnie na nowy rok podszedł i się spytam:
"Stary! Co ja mam robić w nowym roku? Wcześniej próbowałem siłowni, więcej biegać, więcej czytać książek i nic nie wyszło". Nie wiem co mam postanowić sobie na nowy rok..."

Ja bym bez wahania wtedy odparł: "Nauczyć się programowania".

I to nie chodzi, że zaraz trzeba pisać swój własny system operacyjny, albo własną grę MmoRpg. Chodzi o samą istotę programowania. Nawet nie trzeba się zaraz przepisywać na studia informatyczne. Albo zaczynać szukania pracy. To nie jest celem.

Może później. Jak wam się spodoba...

Ale generalnie programowanie to nie jest tylko pisanie kodu. Jest tego sporo, bo jednak te kilka tysięcy linijek w programach się pisze, ale ważniejszymi umiejętnościami jakie się człowiek uczy to:

- Szukania Informacji
- Rozwiązywania problemów
- Tworzenia projektów opartych na sprawdzonych schematach
- Myślenia.

Wystarczy godzina dziennie. Albo nawet 3-4 razy w tygodniu sesja po 2-3 godziny nad kompilatorem.

I nie zaczyna się od trudnych programów, bo na początku trzeba opanować podstawy. Stopień po stopniu i wybieramy sobie coraz to trudniejsze rzeczy. Dobrze określić sobie cel.

Kółko i Krzyżyk, Snake, BlackJack, Sudoku. Wszystko w konsoli. Potem można pomyśleć nad wykorzystaniem bibliotek graficznych.

Po tych kilkuset godzinach nad programowaniem życie staje się prostsze. Nie powiem dokładnie w jakim stopniu, bo to zależy od człowieka, ale tak jest :)

Powodzenia w 2016 roku!

#programowanie #naukaprogramowania #motywacja #truestory #2016
  • 8
generalnie programowanie to nie jest tylko pisanie kodu


@Rezix: i dlatego też nie jest to dla każdego jak wielu się wydaje. Samo nauczenie się składni jeszcze z nikogo nie zrobiło programisty tak samo jak umiejętność mieszania farb i trzymania pędzla nie zrobi z nikogo artysty.