Wpis z mikrobloga

Czy da się być w dzisiejszych czasach programistą, bez posiadania umiejętności tworzenia aplikacji internetowych? Są jeszcze takie języki, w których umiejętność pisania aplikacji webowych nie jest wymagająca i jest językiem język, w którym da się znaleźć względnie łatwo prace?


#programowanie
  • 29
  • Odpowiedz
@Narkan: Mirek wyżej ma rację, w takim transact-SQLu bez problemu znajdziesz pracę, bo bazy danych są potrzebne praktycznie wszędzie, a i kasa jest całkiem przyzwoita.
  • Odpowiedz
@Narkan: A czego nie ogarniasz?
Proces tworzenia w jakiejkolwiek dziedzinie programowania użytkowego jest w pewnych miejscach podobny, w takim C# masz WPF i XAML.
  • Odpowiedz
@Narkan: znam gościa od niskopoziomowych. Pisze oprogramowanie dla różnych maszyn w fabrykach i urządzeń.

Umie assemblera (i to różne wersje). Wymiata z C i C++. Zarabia nieźle i ma dużą wiedzę.

Wiesz co? Przyszedł do nas do koła naukowego, żebyśmy pomogli uczyć mu się pisania aplikacji webowych. Bo nawet to co on robi, to przydałaby mu się ta wiedza (chciałby np. jakieś elementy z maszyn, żeby był sterowane przez apkę webową albo z telefonu).
No ale nie musisz
  • Odpowiedz
@mk321: @Nicarim: Wydaje mi się, że problemów związanych z tworzeniem aplikacji jest kilka. Jeśli chodzi o tworzenie strong, to z frontem jest problem natury estetycznej, nie potrafie stworzyć niczego ładnego a do tego css jest tak dziwny, że go nie ogarniam. Znam większość podstawowych cech, tak nie potrafie złożyć ich do kupy. Jeśli chodzi o back-end i aplikacje to brakuje mi wyobraźni i nie rozumiem dlaczego to tak działa. Jednocześnie wydaje mi się że natłok informacji i spraw, które trzeba przyswoić na start jest zbyt duża. Jave ogarniam, tak np. springa już ni #!$%@? nie rozumiem, z php jest podobnie zrobie podstawowe skrypty, które coś tam obliczają, ale logowanie, sesja to już magia xD
@recider: @wczoraj: @magic96: @AtakObcych:
Z baz ogarniam sql i podstawową teorie, może bym się w tym odnalazł.

#gamedev coś tam grzebałem swego czasu w unity, ale jakoś nigdy mnie to nie bawiło. Pobawie się jeszcze androidem i jeśli to nie
  • Odpowiedz
@Narkan: Jak strzelasz w bazy, to warto się zainteresować MSSQL. Można do tego połączyć trochę c# i mógłbyś spokojnie startować do tworzenia podręcznych aplikacji dla potrzeb bankowości.
  • Odpowiedz
@Narkan: z frontendem to też mam problem, że ogólnie z grafiki jestem dobry i jakieś fragmenty zrobię dobrze, ale całej strony już nie. A gimbaza siada i robi? Wiesz jak? Jadą na tutorialach. Odpal jakiś i zrób stronę tak jak w nim. Potem kolejny i też zrób tak samo. Potem wprowadzaj zmiany i w końcu będziesz robił sam.
Ogólnie to dużo pracy polega na tym, żeby wiedzieć co gdzie zmienić. Np. taki Bootstrap.
No ale jak ogólnie z grafiki ci słabo wychodzi, no to rzeczywiście frontend nie.

Odnośnie backendu. No jest to trudniejsze. Zwykłe Java SE to jest pikuś, że większość po pierwszym semestrze na studiach dobrze ogarnia. Tylko że w samym tym nic się nie robi. Po to uczysz się Javy, żeby robić aplikacje webowe (Java EE, Spring) albo Androida.
Spring łatwy nie jest. Coś tam niby umiem zrobić, ale nadal nie wiem co jak działa. Przeczytałem książkę 300 stron... no i nadal tak średnio (dużo mi się rozjaśniło, ale nadal czuję się jak w lesie). Jakby było łatwe to gimbaza by pisała apki w Springu a nie szukali programistów
  • Odpowiedz
@Narkan: a właśnie jest jeszcze C# (ASP.NET). Jest dużo tutoriali na MS.

Tylko z nim jest, że na początku jest łatwo i o jak fajnie "wszystko się samo robi". Tylko potem okazuje się, że tego się nie da, tego się nie da, a to niby się da, ale trudno. U mnie na studiach niektórzy sobie pobrali ASP.NET, bo "będzie łatwo", tylko, że teraz się męczą i prawie nic sami nie mogę zrobić.

Tylko więcej ofert pracy na
  • Odpowiedz
@mk321: nikt nikogo nie zjedzie, bo masz po części rację ( ͡° ͜ʖ ͡°) u mnie na uczelni z banków szukali głównie ludzi zaznajomionych zarówno z C# jak i Javą.
  • Odpowiedz