Wpis z mikrobloga

Mam w domu atlas do ćwiczeń, kilka lat właściwie bez awarii, ale też nie był jakoś szczególnie eksploatowany ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przez ostatnie 2 miesiące trochę mocniej go eksploatuję i nagle zaczął mocno hałasować na takich specjalnych kółkach przez które idą linki (na zdjęciach). Rozebrałem jedno z takich kółek i widzę, że w środku mam łożysko kulkowe #szok #niedowierzanie

Kółko, które najbardziej hałasowało miało zalepione syfem otworki na kuleczki i niektóre kulki po prostu powypadały albo nierówny szły, stąd jak podejrzewam ten hałas. (szczegóły na zdjęciach w komentarzach)

Pytanie teraz do Was, zakładam, że osoby będące bliżej ze sprzętem mogą coś doradzić. Czy mogę takie łożysko jakoś wyczyścić i czy w ogóle powinienem? Niestety, przy rozbieraniu usmarowałem również "kanaliki", którymi idzie linka, więc tę część na pewno muszę oczyścić ze smaru. Jak? Płynem do mycia naczyń? Czym najlepiej takie łożysko nasmarować? Wystarczy taki gęsty jasny (przejrzysty?) smar? Nie wiem, jak się on fachowo nazywa, ale używam też takiego przy rowerze.

#mikrokoksy #silownia #mechanika - pewnie w ch. za dużo ludzi zawołam, ale lepsze tagi nie przychodzą mi do głowy, więc z góry przepraszam
ecco - Mam w domu atlas do ćwiczeń, kilka lat właściwie bez awarii, ale też nie był j...

źródło: comment_FgVR78E0MsVHvX0445oJ7GUhgbdzKP9y.jpg

Pobierz
  • 4
@ecco: Weź to kółko i podjedz do pierwszej lepszej hurtowni łożysk czy jakiegoś serwisu narzedzi stolarskich czy nawet elektronarzędzi. Już nawet w hurtowni gość obejrzy i powie jakie łożysko trzeba kupic i jak je zamontować - zazwyczaj sprzedawcy są obcykani i potrafią doradzić.
ot i producent oszczedzil na uszczelnieniach ze 2 zł... trzeba łożyska 2rs albo 2z, czyli z uszczelnieniami. W sklepie z lozyskami jak pokażesz to dadza odpowiednie.