Wpis z mikrobloga

Mirki, pytanie troszkę na pograniczu #logikarozowychpaskow a #logikaniebieskichpaskow (może #kiciochpyta ?)
(tl;dr na końcu)

Zaczęło się od tekstu, którego zrzut wklejam tu w załączniku. Pomijam już całą sytuację, bo to mail, w którym każda osoba nanosząca uwagi użyła innego koloru, więc po kilku iteracjach dyskusja wygląda jak przez kalejdoskop ;)
No ale wracając do pytania. To róż czy fiolet?

Zacząłem od sprawdzenia RGB: #CC33CC
Według tej stronki, najbliższa barwa to:
Deep fuchsia

Z kolei według innej stronki mamy:
Color Name: Fuchsia
Hue: Violet

Coś tu się fioletowego pojawia, ale wychodzi na to, że słowo klucz to fuksja. Jestem facetem, więc "fuksja" nie brzmi jak kolor, posiłkuję się więc wikipedią.
Z jednej strony:

Fuksja – intensywny kolor różowy.


Ale z drugiej strony, ta cała fuksja ląduje w tabelce:

Odcienie koloru fioletowego


No i weź tu bądź mądry. Czy da się jednoznacznie stwierdzić czy to bardziej róż czy fiolet? Jest jakiś standard/norma, który to jednoznacznie określa? Czy może po prostu są różne normy i nie ma jednoznacznej odpowiedzi?

Podejrzewam, że ktoś z #webdesign czy #malarstwo może będzie bliżej tematu.

tl;dr:
Kolor tekstu w obrazku to róż czy fiolet?

źródło: comment_E3kozDiCG7MoAf6BZImWWbTIUxD1WQGP.jpg
  • 23
@radek024: O kurde, to róż i różowy to co innego? To już w ogóle pogubiłem się :P Myślałem, że różnica jest tylko na poziomie rzeczownik - czasownik. One serio znaczą co innego?
@sprzedafcaMakaronu: Nie, po prostu czysta ciekawość. podesłałem to jednemu #rozowypasek żeby pokazać jaki śmieszny kolorowy mail i wspomniała o różowym kolorze. Ja pamiętam z dyskusji, że ktoś pisał o fioletowym no i się tak zastanawiam właśnie czy da się jednoznacznie stwierdzić :)
@meetom: No to mówię w tym wypadku nie ma normy. Znany artysta Ci powie, że to różowy a jakiś naukowiec, ze fioletowy. Tak samo jak się naukowcy kłócą czy sinice to rośliny czy bakterie. Jak dla mnie to różowy, ale normy nie ustalisz
@meetom: Dla mnie ten kolor i bez sprawdzania to fuksja( ͡° ͜ʖ ͡°) I ze względu na mniej więcej tę samą wartość niebieskiego i czerwonego w "składzie" to ewidentnie fioletowy, ale jeśli ktoś się uprze (i jest mało czuły na kolory) to będzie dla niego róż (choć żeby fuksja była różem, musiałaby mieć więcej czerwieni a mniej niebieskiego).