Wpis z mikrobloga

O jaką moc przyłączeniową wnioskowalibyście dla dwupokojowego mieszkania w budynku wielorodzinnym? Zasilanie 3-fazowe, wyposażenie standard + indukcyjna kuchenka i elektryczny piekarnik (kuchenka + piekarnik 10 kW).

#elektryka #budownictwo
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@michcio: No, ale licznik inteligentny jest w stanie to zmierzyć i teoretycznie mogą wywlec, że nie dochowałeś warunków umowy. W praktyce najczęściej płaci się za zamówioną i pod nią dobierane tylko zabezpieczenie i wsio.
  • Odpowiedz
@Kiszona_kapusta: Typoszereg zabezpieczeń nie pozwala na dokładne ograniczenie mocy (dokładność do kilku kW), do tego charakterystyka zabezpieczenia pozwala na przekroczenie prądu znamionowego przez długi czas (zdecydowanie ponad 15 minut).
Generalnie sama idea "mocy zamówionej" dla gospodarstw domowych jest bez sensu, może z wyjątkiem zdezelowanych, kilkudziesięcioletnich wiejskich sieci. Na dużej próbie odbiorców (kilku-kilkunastu wystarczy) średni pobór mocy i tak jest dla każdego gospodarstwa bardzo podobny. Może i w PL zakłady energetyczne
  • Odpowiedz
@Dzyszla: @michcio: tak mniej więcej kombinuję, wychodzi mi ok. 15 kW, miałbym wtedy zabezpieczenie 25 A, więc nic nie powinno polecieć za szybko w razie czego :)

@Kiszona_kapusta: nie sprawdzałem, zakładałem że to potem zobaczę przy zawieraniu umowy ze sprzedawcą. Bardzo prawdopodobne, że w u mnie w RWE jest jak w PGE :)
  • Odpowiedz
@Dzyszla: Bez względu na to co wywlecze licznik, w taryfach G nie ma podstawy prawnej do naliczenia opłat za przekroczenie mocy umownej. Dla taryf G, o ile pamiętam, mocy umownej się po prostu nie określa, określa się tylko moc przyłączeniową i na jej podstawie dobiera zabezpieczenie itd.
  • Odpowiedz