Wpis z mikrobloga

O jaką moc przyłączeniową wnioskowalibyście dla dwupokojowego mieszkania w budynku wielorodzinnym? Zasilanie 3-fazowe, wyposażenie standard + indukcyjna kuchenka i elektryczny piekarnik (kuchenka + piekarnik 10 kW).

#elektryka #budownictwo
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wonsz_smieszek: bez klimy pewnie bym wziął w okolicach 16-17.
policzylem na max mozliwy pobór przez wszystko - u mnie kuchenka + piekarnik ma 12 (wszyskto na max) bojler chyba 2,5, doliczylem lodowkę + okurzacz + mały zapas. Klima na max na 3 pokoje bierze oidp 6kW.
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: :) Ale chyba to byłby max, jakby wszystko pobierało tyle prądu w jednym czasie.
Zapasu za wiele nie licz, bo raczej trudno, aby ktoś jednocześnie używał kuchenki, piekarnika, odkurzacza i jeszcze suszarki ;) Myślę, że 5-6kW / fazę spokojnie starczy (zwróć sobie uwagę na umowie, czy jest określony pobór/fazę, czy łączny!)
  • Odpowiedz
@michcio: ok, sprawdziłem w dokumentacji jednostki zewn - ma cop ~~3,5 i ~18kW mocy chłodniczej - czyli lekko ponad 5kW elektrycznie :)

@Dzyszla: ja przyjąłem najgorszy możliwy scenraiusz jaki mi przyszedł do głowy - świąteczne porządki/gotowanie przy wyłączonym ogrzewaniu miejsckim i braku cieplej wody ;)
  • Odpowiedz
@blackphoenix: Jak gotujesz i pieczesz, to ogrzewania nie zużyjesz ;) A na serio - szkoda przepłacać. A nawet, jak pociągniesz więcej (ile bezpiecznik da), a nie-inteligentny licznik, to nawet nie sprawdzą, że przez jakiś czas przekroczyłeś moc umowną ;)
  • Odpowiedz
@blackphoenix: 18 kW mocy chłodniczej na 3 pokoje?
18 kW to jest jednostka, którą np. w Stanach stosuje się powszechnie w domach o powierzchni ~300 m^2 i mówię o klimatyzacji centralnej, chłodzącej wszystkie pomieszczenia...
  • Odpowiedz
a nie-inteligentny licznik, to nawet nie sprawdzą, że przez jakiś czas przekroczyłeś moc umowną

@Dzyszla: W taryfach dla gospodarstw domowych i tak nie robi się pomiaru mocy szczytowej, bez względu na rodzaj licznika. Chyba nawet nie ma na to żadnej podstawy prawnej.
  • Odpowiedz