Wpis z mikrobloga

@cactooos: przy zabieraniu elementów zazwyczaj ważne jest w jakim kierunku jest wykonywany ruch
no i żeby uniknąć kolizji też czasem trzeba użyć jakiegoś typu interpolacji
@cactooos: zawsze wystarczy, bo czym innym jest interpelacja jak nie ruchem między gęsto ułożonymi węzłami (punktami) ? Pytanie tylko czy zrobisz ją z ręki w programie robota zadając mu x punktów, czy robot te punkty przeliczy (interpoluje) funkcją swojego kontrolera? Wynik ten sam (teoretycznie)
@cactooos: Tak jak napisał @blackmesa wszystko da sie zrobic na piechote zapisujac gesto ulozone punkty. Z tym ze nie sadze zeby ktokolwiek chcial uzywac takiego robota. Przesuniecie jednej prostej o kilka milimetrow wymagalo by przesuniecia kilkunastu punktow zamiast 2.
A sama umiejetnosc przejazdu po linii prostej jest w wielu aplikacjach kluczowa. W szczegolnosci podczas dojazdow z punktu A do punktu B, czy operowania w ciasnych przestrzeniach. Jesli masz 2 cm odleglosci
@blackmesa: Podczas pracy wystarczy, podczas programowania bedzie to najbardziej upierdliwy robot swiata. Co zrobisz jesli bedziesz musial wyjechac 20 cm z ciasnej przestrzeni? 10 punktow po drodze? Co jesli potem minimalnie zmieni sie stanowisko (np. bedzie decyzja o przedunieciu oslon, albo wymianie stacji czyszczacej)? Bedziesz je na piechote przesuwał?
Podsumowujac: taki robot moze wykonywac swoje funkcje, ale prawdopodobnie nikt kto kiedykolwiek pracowal w przemysle go nie kupi.
jak tu sie klocic z wykladowcą skoro mowi ze nie trzeba?


@cactooos: olej gościa, bo jest oderwany granatem od rzeczywistości. programowanie robota do obsługi obrabiarki z zastosowaniem interpolacji (głównie liniowej) robisz w kilka minut, a każda zmiana to kwestia kilkudziesięciu sekund. niech sz. p. wykładowca zrobi to samo ruchami po jointach, powodzenia. teoretycznie się da, ale ciekawe kto mu na to pozwoli.
@bidzej: kolokwium pytania zamkniete wielokrotnego wyboru w połowie pytań jest jakieś kluczowe słowo typu powinno się musi może przynajmniej. Rozwiązując to czujesz się bardziej jak przy rozprawce z pol co autor miał na myśli testy na inteligencję nie sprawdzające wiedzy tylko zeby cie złapać.
@cactooos: no wiec mój argument jest taki:

jest sobie fabryka, w której przestój dużej zrobotyzowanej obrabiarki kosztuje kilkanaście tysięcy euro za minutę (a zdarzają sie wyższe kwoty, bo wynika to nie tylko z surowej kalkulacji w stosunku do procesu produkcyjnego, ale np. również z kar umownych). Programując robota obsługującego taka obrabiarkę jesteś w stanie ogarnąć to w taki sposób, ze uczysz go tylko jednego punktu - punktu założenia/pobrania detalu, a resztę