Wpis z mikrobloga

Ej mirki jak to jest. Chodzę do liceum i szkoła niestety ma zajęcia etyki i religii w tym samym czasie. Muszę więc wybrać i najprawdopodobniej wybiorę etykę. Jednak z tego co się orientuję, ksiądz w mojej parafii jest do tego stopnia, ekhm, niemiły, że osobą, które nie brały udział w katechezach nie pozwala zostać ojcem chrzestnym. Ogólnie odpierdziela jakieś dziwne rzeczy. Moje pytanie brzmi czy ma on do tego prawo?
#kosciol #kler #katolicyzm #chrzescijanstwo
  • 33
@Ignacy_Patzer: Oczywiście, że jest taki etap, który realizuje się również (ale nie tylko) na szkolnej katechezie, ale jeśli ktokolwiek wymaga od ciebie jakiegoś papierka, że to ukończyłeś to jest to bezpodstawne, ponieważ taki dokument nie istnieje i nie jest nigdzie wymagany (no bo nie istnieje).
że osobą, które nie brały udział w katechezach nie pozwala zostać ojcem chrzestnym


I dobrze robi. Być ojcem chrzestnym to nie jest taka zabawa albo powód do picia wódy ze szwagrem. Przyjmujesz na siebie obowiązek pomagania rodzicom w wychowaniu dziecka w wierze. Jak chcesz to robić, skoro nie chcesz się nawet o tej wierze uczyć?
@sphinxxx: Nam katecheta mówił, że po odbyciu katechezy w trzeciej klasie otrzymuje się zaświadczenie o odbyciu "przygotowania dalszego", które może być pomocne w skróceniu lub uniknięciu właściwych nauk przedmałżeńskich. Skanu dokumentu wysłać nie mam możliwości, ponieważ liceum jeszcze nie skończyłem.
@Kraschau: CHCĘ się o niej uczyć. Powtarzałem to już kilka razy. Musiałem wybrać. Etyka, filozofia, a przede wszystkim sposób w jaki prowadzi ją nasz nauczyciel wydaje mi się atrakcyjniejsza. Tyle.
@Ignacy_Patzer: Właściwe nauki przedmałżeńskie obejmują katechezę przedślubną i katechezę przedmałżeńską, w przygotowanie dalsze nikt nie wnika. Aczkolwiek tak jak w powyższym przypadku księża lubią sobie ustalać własne reguły i pewnie w twojej parafii mogą czegoś takiego wymagać. Osobiście uważam, że to nie powinno się dziać, ale jak widać różnie bywa.

A dobrze przeprowadzona katecheza w szkole jest podstawą wiary katolika, więc nie ma co się jej bać ;)
@February: A to przepraszam za niedopowiedzenie. Może możesz chodzić na etykę/religię do innej klasy. A jeśli nie, to trudno. Trzeba mieć jakieś priorytety. Twój wybór i Ty musisz ponieść konsekwencje.
niemiły, że osobą, które nie brały udział w katechezach nie pozwala zostać ojcem chrzestnym. Ogólnie odpierdziela jakieś dziwne rzeczy. Moje pytanie brzmi czy ma on do tego prawo?


@February: no i dobrze robi.