Wpis z mikrobloga


Tak, ten załączony obrazek to jest KATEDRA (taki kościół) w Dżakarcie, Indonezja.

Pozwolę sobie ruszyć dość poważny temat. Tak bez gównoburzy. Po ludzku. Wrzuciłbym sobie na bloga ale, nie nie wrzucam tam nic czego osobiście nie widziałem, nie sfotografowałem itd.

Będzie ciekawie, ale wstęp musi być. Nie ma tl:dr, nie lubisz czytać, scrolluj dalej.

Wczoraj spotkałem się z przyjaciółką i zwróciłem uwagę, że ma zainstalowaną na telefonie apkę 'The Bible'. Normalnie, Biblia. Tak jak niektórzy mają apkę z Koranem itd. Koran już widziałem na telefonie, nawet sam miałem zainstalowany, ale Biblii jeszcze nie widziałem. Od słowa do słowa zeszło na temat wiary.

Zaczęła mi opowiadać jak to, gdy mieszkała jeszcze w Jakarcie, chodziła do tamtejszej katedry i jak jej się tam bardzo podobało. Trochę narzekała, że na Bali nie ma takiego 'fajnego' kościoła. Chcąc czy nie, pochodzę z Polski i tak jak zapewne 95% w rodzinie katolickiej, chrzty, coniedzielne chodzenie do kościoła itd. Nie wiem jak wy, ale ja (jako młody jeszcze dzieciak) wchodząc do kościoła zaczynałem żałować, że żyję. Biorąc udział w tych samych cholernie schematycznych obrzędach, monotonnym 'wyciu' księdza, który próbuje zaśpiewywać te same formułki czułem się przybity, znudzony i sponiewierany psychicznie bo Jezus tak bardzo przybity do krzyża. Na każdym kroku masz żałować za grzechy, a jak nie będziesz żałował to wieczny ogień itd.

Wszyscy znacie te kościelne schematy i to samo jest w całej Europie. Pewnie są wyjątki, ale nie było mi dane się o nich dowiedzieć.

No dobra, ale do sedna... Zainteresowałem się tym co mówiła o tej katedrze, bo co rozumie przez 'fajne'. Zacznijmy od tego, że katedra mieści ponoć aż do 5,000 ludzi. I z tego co mi mówiła co niedziela jest pełna ludzi. Młodzi pchają się tam rękami i nogami, aby wielbić Jezusa...

W tym miejscu, ciągle mając w głowie obrazy jakie pamiętam z kościołów w Polsce czy kościołów / katedr z innych krajów w europie jakie miałem okazję zobaczyć, myślę sobie: ooołłłkkeeeej... ciekawe co jeszcze...

... rozmawiamy dalej, drążę temat, dopytuję i opowiada o niesamowitej oprawie audiowizualnej jaka towarzyszy nabożeństwom... że są DJe (didżeje)... Lasery... czasem zapraszani są, jak to określiła 'celebryci', którzy przemawiają o wierze, Jezusie itd.

W polskich kościołach max oprawy audiowizualnej to były głośniki i jeden rzutnik na którym wyświetlany był tekst jaki wypadałoby śpiewać.

Na samym dole wrzuciłem pare linków do strony tego kościoła, fb i paru innych rzeczy.

Cały dzień jakoś tak chodziło mi to po głowie i nie mogłem nie myśleć o tym jak w zamierzchłych czasach reformacji (o ile się nie mylę) kościół w europie zaczął się rozłamywać. Jak każdy z nich walczył o zdobycie wiernych czy to 'lepszymi warunkami' w niebie, lżejszym życiem, ładniejszymi i bogatrzymi kościołami na zasadzie: patrz, u nas mamy złoty ołtarz, znaczy nasz bóg jest lepszy niż tamten.

W Indonezji, kraju muzułmańskim, największym kraju muzułmańskim na świecie, inne religie robią dokładnie to samo co w Europie działo się wieki temu. Zdobią kościoły, robią je bardziej 'trendy', zachęcają wiernych aby uczestniczyli w nabożeństwach. Robią to w taki sposób aby przekaz trafiał do młodych ludzi.

Osobiście uważam, mimo tego, że jestem ateistą, że takie podejście do wiary i religii ma największy sens. Religia powinna być przyjazna, ludzie powinni chcieć iść do świątyni i brać udział w tej społeczności. Nie powinni podchodzić do tematu na zasadzie:

No dobra, pójdę już bo babcia nie da mi 5zł


albo

Pójdę bo mama idzie


albo

Już pójdę bo XYZ


Przymuszanie bezpośrednie czy pośrednie do czegoś nigdy nie jest dobre. Mało tego, jeżeli są chęci, to większe prawdopodobieństwo do tego, że Ci, którzy biorą udział w tych 'fajnych' nabożeństwach będą polecali to swoim znajomym.

O wiele bardziej podoba mi się taka forma wiary i oddawania czci, niż bicie się w pierś i sypanie popiołu na głowę. DOSŁOWNIE.

SYPANIE.
POPIOŁU.
NA.
GŁOWĘ.

A Ty jak myślisz? Odpowiadałaby Ci taka forma?

To jest strona tej katedry.
To jest ich fanpage na fb

Kilka filmów znalezionych na YT:

Dzień Matki: https://www.youtube.com/watch?v=BC7Jk5xmWTk
Ślub: https://www.youtube.com/watch?v=KLqM84rMPGg
Koncert?: https://www.youtube.com/watch?v=CALNvJNPfLo


A to są filmy, jakie mam od mojej przyjaciółki, miała na telefonie i mi przesłała:
http://arkadiusztracz.com/wp-content/uploads/2015/11/IMG_6428.mp4
http://arkadiusztracz.com/wp-content/uploads/2015/11/IMG_6427.mp4

#religia #ciekawostki #indonezja #kosciol

Pobierz T.....Q - ! Mimo, że nie jest to dosłownie #friqnabali to pozwolę sobie wrzucić pod t...
źródło: comment_0UZW2U1oMnTks3NPOcla8iDsfKyHd3Pd.jpg
  • 11
@TheFriQ: Ta nasza religia jest nudna jak cholera i zgadzam się z Twoimi słowami. Samo biczowanie się, zero radości, co niedziela te same smutne ryje w kościele które po wyjściu nie zapamiętają słowa tylko myślą o schabowym na obiad. Zbyt dużo hipokrytów, zbyt mało samej wiary.
Krs90 - @TheFriQ: Ta nasza religia jest nudna jak cholera i zgadzam się z Twoimi słow...